Какво спечели Борисов за България със срещата си с Тръмп?

Boyko Borissov/Facebook
share

САЩ и България никога не са имали по-силни връзки. САЩ държи на близките отношения с нашата страна. Това бяха част от изводите, направени след срещата на американския президент Доналд Тръмп с премиера Бойко Борисов. В Белия дом бяха вперени погледите на всички родни експерти, които бяха единодушни, че това е ключово за България събитие.

Срещата премина в приятелска атмосфера. В типичния си стил Борисов още в началото се опита да скъси дистанцията. Тръмп пък не пропусна да направи закачка към чужда държава, в този случай упрек към Германия - във връзка с това, че Германия може да вземе приемер от България за увеличаване разходите за отбрана. Борисов дори покани американския президент да посети България, което бе прието равнодушно от Тръмп.

Премиерът Бойко Борисов бе посрещнат топло от президента на САЩ Доналд Тръмп

Бяха набелязани няколко сфери, в които САЩ и България ще засилят партнорството си. Сред тях са сигурносттта, енергетиката и търговията. Ключов въпрос преди и след срещата остана отпадането на визите за българите. Въпреки огромното желание на България и на правителството това да се случи, по-скоро остана усещането, че САЩ не са готови да предприемат решителна стъпка.

Какви са отношенията на САЩ и България - от 1903 г. досега

За пореден път САЩ заявиха подкрепата си за диверсификацията на енергетиката у нас. Зад Океана премиерът затвръди амбицията на страната да стане енергиен хъб на Балканите. У нас дори пристигнаха експерти, които разговаряха с администрацията на Борисов за възможността за инвестиции в ядрената енергетика. Експертите от САЩ посетиха АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене". Чуха се мнение, че американците може да имат роля в изграждането на "Белене". Ясно стана обаче, че САЩ следи енергийния сектор у нас. Затова се следеше и дали ще има реакция от страна на Русия за срещата на Борисов с Тръмп. За така се възприе изказването на президента Владимир Путин, който няколко седмици по-късно заяви, че България бави осъществяването на "Турски поток" на своя територия. От правителството отрекоха.

Акцент в разговорите между Борисов и Тръмп беше и военния сектор. Американският президент похвали България, че разходите за отбрана надхвърлят два процента от БВП  на България за тази година. Беше приветствано и желанието ни за модернизация на въоръжените сили. В тази връзка беше отбелязано и решението за закупуването на осем изтребителя F-16. Като важно се възприе и намерението за създаване на военноморски координационен център във Варна.

 

Водещи новини

Още новини