Ако има грешка в управлението на процеса от ВиК дружеството, чийто принципал е МРРБ, респективно министърът, то аз бих го отчела като забавяне на процеса за въвеждане на воден режим и стопиране на водата към промишлеността, за да се съхрани водният ресурс за по-дълго време, коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова пред журналисти в парламента.
Поводът е постановление на Окръжната прокуратура в Перник, според което министрите на регионалното развитие и на околната среда и водите имат вина с бездействието си за водната криза в града.
Нямам документа, който е постановила прокуратурата в Перник, каза Аврамова и посочи, че цялата документация е изпратена в Специализираната прокуратура. Не мога да коментирам документ, който не съм виждала, добави тя.
"В наредба 4 пише, че ВиК дружеството трябва да уведоми териториалните органи на изпълнителната власт, каквито са кметът и областният управител. Дори няма задължение ВиК дружеството да уведомява принципала - МРРБ, или Министерството на околната среда и водите, или която и да е друга държавна институция. Така че съвместно с кмета, с областния управител е трябвало да бъде въведен режим", посочи Петя Аврамова. Тя уточни, че това е неин поглед. Нека органите да си свършат работата, да си проследят целия процес на стопанисване на язовира, на черпените водни количества от този язовир, на разрешителните за водочерпене, добави тя.