Имаше такъв период и тогава не знаехме какъв е ескалационният индекс. Нямахме подписан договор да знаем каква е цената и колко ще се оскъпи във времето, затова бяхме против. Това каза по време на парламентарния контрол премиерът Бойко Борисов по повод проекта АЕЦ "Белене" в отговор на въпрос на депутата от БСП Антон Кутев относно националната политика на правителството на Република България за развитие на отношенията с Руската федерация за успешно реализиране на българските национални интереси.
За момента са подадени 12-13 оферти, но няколко от тях наистина заслужават нашето внимание. В момента хипотезата е съвсем различна. Имаме два български реактора и към тях се присъединяват "Росатом", "Дженерал Електрик", държавната компания на Франция и една френска компания. Дали държавата да участва в проекта - решението ще бъде за 10 години напред и ще го вземе парламентът, заяви Борисов.
Знаете защо "Южен поток" беше спрян. На практика огромният натиск на САЩ и на държавите от Западна Европа и срещу "Южен поток", и срещу "Северен поток" го правеха невъзможен. Огромни усилия положихме и с руския премиер Медведев и с президента Путин, и в момента проектът "Турски поток" стартира. Както ми каза финансовият министър, най-малкото ДДС ще прибираме от него. Проектът е ключов и го наричаме "Балкански", защото минава през няколко държави в региона, а и тази дума в Европа се приема много позитивно, посочи министър-председателят.
С Русия имаме добри отношения, каквито имаме с всички страни в Европа. Стараем са да имаме балансирани отношения, коментира Бойко Борисов.
Кутев каза, че България може да постъпи като Франция и подобно на френския парламент, българският да обяви, че не подкрепя санкциите срещу Русия. По въпроса за санкциите Борисов отговори: "Нека нашият председател се срещне с нашите коалиционни партньори и да разговаря с тях. Ако имаме общо мнение парламентът може да се вземе самостоятелно решение, каквото трябва, но първо говорете с тях".
Въпросът със санкциите не е по силите на България. Ако някой си мисли, че може да го придвижи и да паднат санкции, заблуждава хората. Много хора се изказват за отпадане на санкциите, но в Съвета на Европа абсолютно всички гласуват против. Мисля, че отношенията между Русия и Украйна лека-полека се нормализират. Ако се спазват Минските споразумения, санкциите ще паднат. Дано по-нататък вие го направите, но да кажа, че ще го направим сега, е наивно, обърна се министър-председателят към социалиста.
Дори този поток нямаше да стане, ако не го бяхме избродирали – гросмайсторски ход, както каза руският посланик. Нека да оценим това, което е направено досега. Докато важат санкциите, нашите интереси са ограничени. Иначе много добри възможности има. Догодина се подготвя посещение на руския президент и може да се работи още по подобряване на отношенията. Винаги сме казвали, че нашите стратегически партньори са Европейският съюз и НАТО, но развиваме и отношенията ни с Русия. Прагматично, точно, в рамките на взаимната изгода продължаваме да работим нататък, каза още премиерът.
По думите на Антон Кутев политиката на България към Русия е непоследователна, което според него вреди на двустранните отношения.