Парламентарната комисия за контрол върху службите отхвърли ветото върху Закона за военното разузнаване

Novini.bg
share

Парламентарната комисия за контрол върху службите за сигурност отхвърли ветото на президента върху Закона за военното разузнаване. Само депутатите от БСП в комисията са подкрепили становището на държавния глава.

На 5 август президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за военното разузнаване. Той не подкрепя промените, с които се дава възможност цивилен да оглави служба "Военна информация". Досега условието бе шефът на службата да е военнослужещ. Според държавния глава тази промяна не съответства на мястото, което заема службата като неразделна част от въоръжените сили на България. Румен Радев смята, че ръководителят на службата следва да притежава необходимата експертиза, изразяваща се в специфични познания и професионален опит, с цел осигуряване изпълнението на основните ù задачи, свързани не просто с добиване на разузнавателна информация, а и с информация, необходима за отбраната на страната и за защитата на националната сигурност от външни посегателства, рискове и заплахи.

В мотивите си президентът си посочва още, че се създава риск от нарушаване на принципите на централизираното управление и контрол на разузнавателната дейност и на политическия неутралитет. Държавният глава изразява мнение, че приетият закон внася несъгласуваност в уредбата относно управление на системата за защита на националната сигурност и създава прецедент при навършване на пределна възраст за съответното военно звание да се продължава изпълнението на длъжността.

Законът бе приет от депутатите на 26 юли, като по този начин депутатите от ГЕРБ върнаха положението от 2015 година, когато отново от ГЕРБ наложиха промяната шеф на служба Военна информация да е военен специалист. Така от службата бе отстранен цивилният Йордан Бакалов, който пък я пое след като предшественикът му Веселин Иванов бе уволнен заради отказа си да отвори досиетата на военните разузнавачи. Тогава се обсъждаше и идеята за сливане на двете разузнавателни служби.

В началото на юли Военноокръжна прокуратура - София започна да разследва висши офицери от военното разузнаване за издадени разрешения за достъп до информация, класифицирана като държавна тайна с ниво на класификация "Секретно" и "Строго секретно" в нарушение на Закона за защита на класифицираната информация. Тогава от Военното министерство успокоиха, че няма изтичане на държавни тайни от служба "Военна информация". Въпреки това малко по-късно правителството предложи на президента да освободи предсрочно шефа на военното разузнаване бригаден генерал Пламен Ангелов, считано от 15 август 2019 г.

Причината бе подаден рапорт от Ангелов на основание чл. 24, ал. 5, т. 1 от Закона за военното разузнаване - "при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание за умишлено престъпление от общ характер".

Водещи новини

Още новини