След намаляването на субсидиите на партиите на 1 лв. за глас от 1 юли, икономията в бюджета за 2019 г. ще бъде около 16 млн. лв. Това обяви пред журналисти в парламента министърът на финансите Владислав Горанов, предаде репортер на Novini.bg.
,,Ние се страхуваме от зависимост, затова сме подкрепяли досега това ниво на партийни субсидии. Но след като колегите от другите партии не се страхуват, ние не сме по-лоши от тях, ще се справим“, заяви Горанов. „Колегите от БСП не намериха никакъв по-смислен повод да се върнат в парламента от това да си намалят субсидиите – добре, ще ги намалим'', каза още той.
Финансовият министър обясни, че вече е входирано в парламента изменение в Закона за бюджета за 2019 г., с което от 1 юли годишният размер на субсидията за всеки действителен глас се определя в размер на 1 лв.
,,След 1 юли – за второто полугодие, размерът на субсидията ще бъде така преизчислен, че да се получава точно по 1 лв.'', каза още той.
Финановият министър обясни, че теоретично икономиите за бюджета биха възлезли на около 16-18 млн. лв. за 2019 г.
,,За следващите години – ако сега годишно са планирани около 38 млн. лв. на база на резултатите от последните избори, сега около 3 млн. лв. ще получават годишно партиите'', коментира той.
Във връзка с идеята за падане на ДДС върху книгите Горанов заяви, че този дебат предстои.
,,Аз винаги съм защитавал и това е била позицията на Министерството на финансите последователно в годините, че ДДС не трябва да е инструмент за правене на политика'', заяви Горанов.
„И нашият модел за относително единна данъчна ставка по ДДС – защото имаме три ставки по ДДС. Нулева, 9% ставка, която се предлага за туристическото настаняване, и общата 20% ставка'', обясни финансовият министър и заяви, че по директива четвърта ставка не може да има.
,,Т.е. ако се коментира определена група стоки, които трябва да бъдат с различни ставки, трябва да бъдат позиционирани в една от трите възможни – 0, 9 и 20'', обясни той.
Горанов посочи, че основният аргумент на Министерството на финансите и опитът показват, че няма гаранция и механизъм, с който променената ставка върху ДДС да стане в полза на потребителите.
,,Масово – в това число и в Гърция, за където колегите често дават пример, ефектът остава по средата. Не в масовия потребител, а в търговците и производителите. Т.е. очакването, че ако намалим с 10 пункта ДДС, цената ще намалее с 10 пункта е ирационално и гарантирам, че цените няма да паднат'', каза още той.
Финансовият министър заяви, че все още няма решение за падане на ДДС върху книгите, но такъв дебат предстои да се води.