„ЕНП трябва да намали своето влияние. Европа има нужда от завой наляво“. Това заяви кандидатът за евродепутат от листата на „БСП за България“ Иво Христов пред БНР.
Той определи включването му в листата на БСП, като необходимост от промяна, споделена от много хора – президента, БСП и хилядите хора, които го заявяват чрез протести или напускане на страната. „Моята причина да приема тази покана е, че тази битка в момента е решаваща. От нея зависи дали ще се създаде нова политическа ситуация в България и възможност за обрат“, каза още той и допълни, че статуквото е корупционно и не удовлетворява хората. „Президентът даде интервю, в което потвърди доверието си и аз никога не съм се отмятал от лоялността си към него. Оставам председател на Стратегическия съвет към президента – ангажиментът ми към успеха на президента Радев остава безрезервен и пълноценен. Считам, че това е въпрос на оцеляване на българската демокрация, защото сме в авторитарен режим“, коментира Христов.
„Визия за Европа“ е доста компактен документ, който предстои да бъде представен пред хората и това ще бъде задачата на кампанията“, каза още кандидатът за евродепутат. Като водещи приоритети той посочи, че се предвижда стимулиране на публичните инвестиции, по-ефективна и по-малка европейска администрация. Той коментира и че в България администрацията се разраства драстично в последните години. „Армия от чиновници, назначени по партийна линия, често с партийни препоръки. На много места в страната, за да постъпиш в общински предприятия, трябва да имаш протекцията на местен партиен лидер от властимащите. На това трябва да се сложи край“, категоричен е Христов. Като други приоритети от „Визия за Европа“ той посочи: европейски данък върху финансовите транзакции, както и законодателство срещу избягването на данъци и срещу офшорните зони. „Ако „Апартаментгейт“ хвърли светлина върху имотното състояние на част от българските политици, то не е тайна, че много европейски и български политици притежават сметки в офшорни зони“, обясни той.
Христов подчерта, че опозиционният тон не е тон на конфронтация, а това е естественото призвание на всяка опозиция – да контролира властта. „Властта беше застигната от серия от скандали, които се застъпват. Констатацията на провала не е на БСП. Тя е обективна. Един народ, намалял с 2 млн. в рамките на 30 години, в който преобладаващото мнозинство от младежи планира живота си в чужбина, в който пътищата пораждат транспортни катастрофи, а кокаин изплува по плажовете, едва ли има успешно управление“, коментира той. Според него няма да има диалогична и особено цивилизована кампания. „Политическият дебат е истеричен и очаквам ожесточена кампания“, допълни кандидатът за евродепутат.
По повод класацията за медийна свобода, той подчерта, че запазваме 111-то място, между Етиопия и Мали. „Качеството на свободата на словото определя и качеството на демокрацията. Нашата се оказва африканска, но дори и това сякаш ни е много, защото в последните дни в Африка имаше забележими промени“, коментира той. Според него българите са апатични и се отказват от участие, за да не бъдат излъгани, но това е най-сигурният начин други да решат вместо тях и отново да бъдат излъгани.
Иво Христов: Европа има нужда от завой наляво
- 21.04.2019 | 12:21
- 2637