Отношенията между България и Китай са доста динамични и приятелски. Надявам се техният президент да посети нашия и да имаме още много събития, особено в сферата на земеделието.
Това каза премиерът Бойко Борисов в Дубровник, където взима участие в Осмата среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай. Той разкри за какво са разговаряли на срещата си с председателя на Държавния съвет на Китай Ли Къцян. "В момента 800 млн. долара е износът на България към Китай, което е голяма цифра. Обсъдихме жп линиите, Дунавската стратегия, инфраструктурните проекти. За мен темата за китайските инвестиции е малко по-различна. Това са заемни пари с не малки искани лихви. Знаете, че имаме 10 млрд. фискален резерв и не виждам смисъл да плащаме лихви. Те задължително искат и държавни гаранции. Поставили сме нашите условия за АЕЦ "Белене" и ще говорим. По тази тема сме неотстъпчиви. Ние предлагаме модерното публично-частно партньорство, смесените компании. За това преговаряме. Всяка страна проявява твърдост и характер. Те утре са готови да почнат да строят, ако ние сложим държавна гаранция. Аз лесно мога да го направя, но след няколко години на някой друг ще му побелеят косите, както на мен ми се случи. Не съм казал, че Китай няма да строи АЕЦ "Белене". За тях това е огромен стратегически проект. За първи път те ще строят атомна централа в ЕС. Надявам се всичко да е ясно, когато техният президент ни посети в края на годината", заяви министър-председателят.
"Другото интересно и важно е създаването на мозъчен тръст на 16+1. Утре ще го подпишем и той ще бъде в София. Българската банка за развитие има най-голямата кредитна визия от всички държави на Балканите. В момента във Вашингтон се подписва световния логистечен център на Световната банка да бъде в София. Няма да се учудя, ако до края на годината и Китайската народна банка открие център в София", разкри Бойко Борисов.