Пред БНР състоянието на публичните финанси коментира Хасан Адемов, зам.-председател на Парламентарната комисия по труда и социалната политика.
"Темата за това, което се случва с публичните финанси е изключително актуална през последните седмици и ще продължи да бъде актуална, защото България трябва да рефинансира дълга си от 1.6 млрд. лева. Падежът е през януари 2013 година. Да не забравяме, че бюджетът за 2012 е приет с дефицит от един милиард, което означава, че тези дефицити, ако не бъдат покрити с преизпълнение на приходите в бюджета, което е изключително трудно, трябва по някакъв начин да се търсят заеми. Не случайно председателят на Бюджетната комисия признава, че трябва да се търсят външни и вътрешни заеми, за да може да се покрие тази фискална цел", заяви Адемов.
Той добави, че България е стабилна от гледна точка на фискалните позиции, защото съотношението дълг към брутен вътрешен продукт е едно от най-ниските - към 15 процента. "Има и нещо друго, което е важно - ако продължаваме с тези темпове да харчим парите от фискалния резерв, както казва бившият министър на финансите Пламен Орешарски в едно интервю, в началото на следващата година е възможно да нямаме изобщо фискален резерв", предупреди Адемов.
Той припомни, че в последните две години и половина вътрешният дълг е увеличен близо с два милиарда лева, а резервът е намалял с близо 3 милиарда и половина - 4 милиарда, което значи, че към 5 милиарда са изхарчени от това правителство без да е ясно точно за какво. "Като се има предвид че парите от "Фонд Козлодуй" са строго целеви, а дискусията около парите за Сребърния фонд е гореща, това, което трябва да предприеме правителството, трябва да бъде на базата на изключително сериозен обществен дебат, за да може да се вземе най-доброто решение. Очевидно това решение клони към възможности за търсене на външен или вътрешен заем", заключи Хасан Адемов.