Адемов: Пенсиите на бъдещите пенсионери няма да бъдат намалени дори с лев

Булфото
share

Предложението от вчера да се предостави възможност за избор на хората да се изчислява индивидуалният коефициент и по старата, и по новата методика, ликвидира всякакъв вид съмнения, че ще има намаление на размера на пенсиите на бъдещите пенсионери, дори и с един лев. Това каза пред журналисти председателят на Парламентарната комисия по труда и социалната политика Хасан Адемов днес.

Той подчерта, че трябва да стане ясно, че цялата тази дискусия от последните дни по никакъв начин не се отнася за пенсионерите, които са придобили право на пенсия до края на миналата година.

Хасан Адемов припомни, че има две симулации на НОИ за размера на пенсиите по новата методика, която е в сила от началото на тази година. Първата е направена за хората, пенсионирали се през 2017 година. Изчислено е, че на 37 процента от хората, пенсионирали се тогава, при прилагане на новите правила за пенсиониране, действащи от 2019 година, се намалява индивидуалния коефициент. По думите му обаче намаляването на индивидуалния коефициент в никакъв случай не означава все още намаляване на пенсията, защото във формулата за изчисляване на размера на пенсиите има и други елементи като осигурителен доход, години стаж, коефициент за прослужени години. Всички случаи са индивидуални и никой не може да каже, че на всички 37 процента биха се намалили пенсиите и с колко, допълни Адемов.

Експертите на НОИ са направили и втора симулация въз основа на данни за 67 881 осигурени лица, на които от НОИ са изпратени уведомителни писма през 2018 г., че им предстои да навършат изискуемите години за пенсия през следващата година. От тях през 2018 година са се пенсионирали около 20 хиляди, останали са някъде около 47 хиляди души. При втората симулация се получава, че за 31,3 на сто е възможно да се намали индивидуалният коефициент. 

Хасан Адемов припомни, че от началото на тази година не е финализирано нито едно пенсионно производство, тъй като срокът за приключването на производството е четири месеца и никой не е получил нито увеличена, нито намалена пенсия по новата формула. 

Хасан Адемов очерта аргументите на вносителите на промяната. Сред тях е това, че преди 1997 година няма регистър на осигурените, а регистърът от 1997 до 1999 година е непълен според информация на НОИ. До 2000 година няма и максимален осигурителен доход. По думите му затова на преден план на полето на търсенето на справедливостта излизат въпросите възможно ли е в рамките на три години, в които си се осигурявал върху високи доходи са достатъчни, за да има адекватност между осигурителния принос от една страна и от друга - размерът на пенсията. Дискусията за търсенето на справедливост в пенсионната система ще продължи, заяви Хасан Адемов, цитиран от БТА. 

Той уточни, че друг аргумент за премахването на годините 1997 - 1999 година от формулата е това, че се появяват в регистъра на осигурените лица нетипични за българското пенсионно производство осигурителни доходи като 100 000 лева, върху който са внесени осигурителни вноски. По думите му това довежда до съмнение дали един такъв доход, възникнал през този период, може да послужи като база за пенсиите. Аргументите и при промяната от 2015 година за отпадане на трите най-добри години преди 1997 година, и през 2018 за отпадане на годините 1997 - 1999 година, са били и за това да бъдат улеснени осигурените да не търсят осигурителни документи, защото някои предприятия са фалирали, допълни председателят на социалната комисия. 

В отговор на въпрос дали хората трябва да избират само от формула, която включва годините 1997-1999 година, или и трите най-добри години преди 1997 година, Адемов каза, че експертите на НОИ смятат, че за да има адекватност между осигурителния принос и размера на пенсията, трябва да влизат само годините, за които има регистър в НОИ, защото всички останали години стаж създават предпоставки за манипулиране на трудовата биография.

Водещи новини

Още новини