Смисълът и начинът на функциониране на парламента е да се срещат политики. В противен случай имаме парламент, но той е далеч от парламентаризма. Това коментира пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател в НБУ по конституционно право и нормотворчество, два мандата зам.-председател на Народното събрание, по повод обявеното от партия "Воля" решение да напусне парламента. "Воля" става втората политическа формация след БСП, която се дистанцира от работата в пленарна зала.
,,Работата е вътре в парламента - да изразяваме позиции, колкото и да виждаме дефекти. Изисква се наличието и на управляващи, и на опозиция, защото в демократичното управление трябва да има дебат. И то вътре, а не навън'', каза още в Михайлова.
По думите ѝ Народното събрание формално може да издържи и без „Воля“, и без БСП. Но какъв е смисълът, попита тя и подчерта, че проблемът на напускането е връщането после.
Според Екатерина Михайлова актуалната ситуация в парламента не може да се нарече криза и това няма да доведе до предсрочни парламентарни избори.
,,Ако ГЕРБ и Бойко Борисов решат, че по-доброто политическо решение са предсрочни избори, то едва тогава може да се говори за предсрочен вот. Но логиката е да се отиде на европейски избори и тогава да се види кой накъде'', допълни Михайлова.
Екатерина Михайлова е категорична, че всичко, което се случва – с напускащите парламента партии, с т.нар. „закони еднодневки“, които днес се приемат, а утре се отхвърлят, опорочава самите избори, води до загуба на доверието и все по-малко хора се интересуват от политика.
,,Затова не трябва да се изненадваме от падането на рейтинга на парламента'', посочи тя.
Михайлова очерта и недостатъците в работата на 44-тото Народно събрание - сред тях са липсата на експертиза, липсата на обществено обсъждане на законите преди влизането им в комисиите.
,,Липсва и достатъчно отговорност при приемането на определени текстове'', подчерта Екатерина Михайлова.