Вашето председателство ще бъде трудно, но в същото време изпълнено с много възможности. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на представянето на приоритетите на Румънското председателство на Съвета на ЕС в посолството на северната ни съседка, предаде БНТ.
Домакин на срещата е посланикът на Румъния Йон Гъля. В срещата участваха ръководителите на дипломатически мисии на държавите-членки на ЕС и на Швейцария, и на Норвегия.
"В период на европейски избори, със задълбочаващ се скептицизъм към възможността на европейските институции да отговорят бързо на предизвикателствата - вашето председателство ще бъде трудно, но в същото време изпълнено с много възможности", подчерта Захариева.
Външният министър отбеляза, че от началото на годината България е поела председателството на Черноморското икономическо сътрудничество. Министър Захариева изтъкна, че заедно с Румъния могат да планират инициативи в по-широкия Черноморски регион.
Министър Захариева заяви, че е уверена в успеха на Румънското председателство по отношение на приемането на многогодишната финансова рамка на ЕС, която трябва да е готова преди избора на следващ ЕП. По думите й, недовършено е останало досието по пакета по миграция.
Тя настоя, че всички държави-членки трябва да се вслушат в едно от най-сериозните притеснения на европейските граждани във връзка със сигурността и изтъкна, че по някакъв начин това ще бъде и основна тема на европейските избори. Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева подчерта важността на срещата в Сибиу, която по думите й ще бъде определяща за следващата стратегия за бъдещето на ЕС.
Срещата в Сибиу е ключово събитие за Румънското председателство, планирана за 9 май, отбеляза посланик Гъля. Тогава се очаква всяка от държавите-членки да представи визията на своите граждани за бъдещето на ЕС. Румънският посланик подчерта, че усилията на Румънското председателство ще са насочени към надграждане на постигнатото от българското и австрийското правителства. Той открои четири ключови приоритета.
Първият е кохезията или сближаването. Вторият безопасността на Европа. Третият засилването ролята на Европа като глобален актьор чрез насърчаване на политиката на разширяване в Западните Балкани, Източното партньорство и подкрепа за страните от Черноморския регион. Четвъртият приоритет за Румънското председателство е Европа на общите ценности.