Ако в средата на декември се провеждаха парламентарни избори, ГЕРБ запазва позициите си на първа политическа сила с 23.5 на сто от гласовете на избирателите, а БСП са втори с 20.8 на сто. Това показват данни от национално представително изследване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено от 10 до 17 декември сред 1000 души.
Социолозите коментират, че стойностите са близки до получените от "Екзакта" през октомври, когато ГЕРБ има електорален дял от 23.7 процента, а БСП - 20.1 на сто. Дистанцията между ГЕРБ и БСП се запазва без промени от началото на годината, като преднината на ГЕРБ пред БСП остава в рамките на около 3-4 процента, отбелязват анализаторите.
Според данните ДПС е трета политическа сила с електорална тежест от 5.1 на сто, а ОП са четвърти с 3.8 процента. Демократична България би получила 2.5 на сто от вота на избирателите, а "Воля" - един процент. АБВ и РБ биха получили по 1 процент.
За други партии биха гласували около 7 на сто, а 34.3 процента заявяват, че изобщо няма да гласуват.
Според 45 на сто от българите на страната не са нужни предсрочни парламентарни избори, а 36 на сто са на противоположното мнение. В сравнение с октомври т.г., с 5 на сто намаляват хората, които не искат предсрочни избори и също с толкова нарастват желаещите предсрочен вот.
За предсрочни парламентарни избори се обявяват по-често мъже, хора на възраст над 60 години, респонденти с нисък стандарт на живот и 72 процента от избирателите на БСП.
Против предсрочен вот са най-често респонденти на възраст между 30 и 50 години, образовани и заможни хора, както и жители на градовете на страната извън столицата.
В София общественото мнение е разделено: 35 на сто от столичани са "за" предсрочни избори, а 37 на сто са "против".
Мнозинството от избирателите на ГЕРБ и на ОП са на мнение, че кабинетът трябва да изкара пълния си мандат. Сред привържениците на ДПС също имат превес преценките, че не са нужни предсрочни избори.
42 на сто от българите посочват, че имат по-скоро оптимистични очаквания за бъдещето на България, а очакванията на 45 процента са по-скоро песимистични. В средата на декември 45 на сто заявяват, че се чувстват оптимисти за собственото си бъдеще, а песимистите възлизат на 40 процента.