Румен Овчаров: Българските институции не само могат, но са длъжни да спрат сделката за ЧЕЗ

share

Въпросите около сделката за ЧЕЗ са няколко. Първият е кои са "Инерком"? Кой ще връща кредите на тази фирма? Къде в крайна сметка е държавата при продажбата на ЧЕЗ? Да не се окаже на финала, че аз и вие ще връщаме кредите на "Инерком"?

Тези въпроси зададе бившият енергиен министър Румен Овчаров, който беше гост в предаването "Още от деня" по БНТ и коментира сделката за ЧЕЗ. "Има опасност за снабдяването с ток. Цената на ЧЕЗ е ного по-малка от 300 млн. Не мога да разбера кой ще даде кредит на дружество, което има активи за по-малко от 100 млн. Получи се малко като развален телефон. "Инерком" говорят едно, правитеслвтото друго, чешката страна трето. Българските институции не само могат да спрат тази сделка, но са длъжни. Трябва да продължим да искаме информация по тази сделка. Законодателството позволява тази сделка да бъде прекратена и спряна на момента. КЕВР са длъжни да изискат информация и ще могат да спрат сделката. Българският оператор трябва да си упражни правата", категоричен беше Овчаров.

"ЧЕЗ искат да избягат от България. От "Инерком" са поели ангажимент да защитават интересите на ЧЕЗ. Скандалът започна в Чехия. Ако не беше станало това, ние с вас щяхме да щракаме с пръсти и да разберем за тази сделка, когато се прехвърлят акциите. Пак ще повторя най-важните въпроси. Кой купува ЧЕЗ? С какви пари купува ЧЕЗ? Кой ще връща тези пари? "Инерком" има активи за 100 млн. Цялата сделка може да излезе над милиард. Никой не може да ме убеди, че дружество със 100 млн. активи ще връща толкова големи кредити. Тази сделка не е финансирана по начина, по който се опитват да ни убедят. Печалбата на ЧЕЗ е 30 млн. за миналата година. С тази печалба не може да се връщат такива големи кредити. От това ще го закъсат или "Инерком", или банките, които отпускат кредите. Българската държава трябва да си влезе в ролята, а Иван Иванов да спре да се прави на ударен", завърши Овчаров.

Водещи новини

Още новини