Проф. Димитров разкри какво е единственото условие, за да станете член на новото движение Кубрат

Булфото
share

В новото движение „Кубрат“ ще могат да се включат и млади хора, извън научните среди. Единственото изискване е желаещите да изповядват концепцията на движението. Това обяви бившият директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров пред Novini.bg.

„Учредителите са над 100. Търсил съм професори, генерали, полковници. Иначе хиляди хора могат да се включат. Единственото изискване е желаещите да изповядват концепцията на движението, че парламентарната република е изчерпана, атрофирала и не работи, да са привърженици на президентската република“, коментира той.

Професорът уточни, че е важно кандидатът да е отговорен човек и да е свободен да взима решения. Той даде негативен пример с политиците, които сега са зависими от коалиционни партньори.

На въпрос дали се търсят съмишленици в лицето на други формации, проф. Димитров заяви, че има много НПО-та, които са се присъединили към движение „Кубрат“, както и партия "Възраждане" на Костадин Костадинов.

Проф. Божидар Димитров коментира и темата с отстраняването на Валери Жаблянов от зам.-председателския пост в НС. „Моята принципна позиция е, че парламентът се занимава не с това, за което са създадени парламентите. Те са създадени да правят закони, не да действат като исторически институции и да изследват и да дават оценка на исторически въпроси. Ние мислим, че те политизират нещата, дори когато правят това, без да имат необходимите компетенции, тъй като много малко от тях са завършили история. Те дори не се изказаха, защото знаят за какво става дума. Една от тези, които се изказват и взимат решение и изтеглят от историята това, което им е изгодно за тезата им, забравят и другото. Валери Жаблянов изтегли от историята това, че Народният съд е поискан от съюзниците (САЩ, Великобритания и Съветска Русия), но е забравил, че те не са казали, че това трябва да е пародия на съд“.

„Вършат се и много манипулации, примерно Гърневски излиза и казва: „Ние убихме 2200 души, а съдът в Нюрнберг само 12, забравяйки че други съдилища в Германия, основани по същия начин, избиват 80 000 нацисти, а на други 100 000 налагат много тежки затвори, че преследването на нацистите продължи до средата на 60-те години. Аз съм против депутатите да се занимават с история. Две седмици парламентът действа като исторически институт, пълен с некомпетентни „научни сътрудници“. Да бяха направили някой закон през това време“, възмути се историкът.

Водещи новини

Още новини