Ангел Джамбазки: Истанбулската конвенция прокарва т.нар. джендър въпрос

share

Истанбулската конвенция разбуни духовете в България и раздели обществото на две. Православната църква категорично се обяви срещу приемането й, Мюфтийството също осъди документа. За това дали дали трябва да ратифицираме спорния документ и ще има ли последствия за страната ни, ако не я приемем от Novini.bg попитахме евродепутата Ангел Джамбазки.

Трябва ли да ратифицираме Истанбулската конвенция с всички нейни спорни текстове?

В този вид на Инстанбулската конвенция не е разумно да я ратифицираме.

Европейските ценности или християнските трябва да са водещи за нас?

Този документ по недопустим начин засяга две теми, които нямат нищо общо. Това се прави по недопустим начин. Домашното насилие и насилието над жени е престъпление. Това е морално укоримо деяние, което се преследва от закона. Заедно с това ни се пробутва и т.нар. Трети пол. Стана безпощадно ясно за всички, че защитниците на Истанбулската конвенция не се интересуват от правата на жените, пострадали от домашно насилие, а започнаха да прокарват т.нар. джендър въпрос. Това е нещо, което според мен, е ненормално, противоестествено и за нас е неприемливо. Това е съвсем очевидно за всеки здравомислещ човек. Има два пола. Разбира се има и медицински случаи, но те са прекалено малко, за да се иска промяна в законодателството. Тук се прокарват съвсем различни идеи и концепции за обществото, човечеството и отношенията между хората и това за мен това е неприемливо.

Истанбулската конвенция раздели ли обществото ни?

Категорично. Конвенцията е един противоречив документ, в който се преплитат две различни теми, недопустимо е. Това не е случайно. Обществото е разделено. Българското общество смята, че бракът трябва да бъде съюз между мъж и жена, както е записано в Конституцията. Има и привърженици на обратните тези, но те нямат в момента подкрепата на българското общество.

Прокарва ли се път към въвеждането на т.нар. трети пол?

Социален пол е да си избереш какъв да бъдеш. Основното е мъжкото и женското начало - няма какво да се избира тук – то си е избрано. Всичко останало е противоестествено. Дали ще има последици за страната ни, ако не приемем Истанбулската конвенция? Не. Категорично не. Това е документ на една измислена организация - Съвет на Европа. Това не е документ, който е задължителен за ЕС, не е документ на ЕС, няма нищо общо с ЕС. Неприемането й няма да има никакви последствия за нас.

Ще ни заклеймят ли в ЕС като нетолерантни?

Великобритания нито е приемала, нито е подписвала Истанбулската конвенция и никой не я заклеймява. Те са като всички останали. Какво се е променило в страните, които приеха Истанбулската конвенция? Нищо.

Водещи новини

Още новини