Захариева: Ние сме направили много в борбата с корупцията, нека БСП да покажат едно нещо

share

Ние сме член на Европейския съюз, без значение дали сме председател на Съвета на ЕС или не. Договорът за добросъседство с Република Македония е добър и за двете страни. Този договор е добър пример как страните на Балканите могат да решават проблемите се. Този момент е много важен за българската дипломация и държава.

Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ министърът на външните работи Екатерина Захариева. "Вчера Бойко Борисов представи приоритетите на българското председателство пред Европарламента. Евродепутатите показаха категорична подкрепа за Западните Балкани, работата с младите хора, общата европейска отбрана. Трябва да работим за нормализиране и подобряване на отношенията с Русия. Червената линия, която няма как да се пресечем, е изпълнението на Минските споразумение. Не може да се нарушава международното право и ЕС да не взима отношение. Разговорът с Турция също трябва да се води, разбира се без да скриваме проблемите. Мисля, че в Брюксел ни разбират много добре", обяви тя.

"Със сигурност не чуваме само похвалите от ЕК за борбата с корупцията. Ясно ни е, че има още много работа за вършене. Това е сериозен проблем. Ние сме направили много неща в борбата с корупцията. Нека от БСП да покажат едно нещо, с което са борили корупцията. Корупцията не е само даване на подкуп. Правителството върши работа. Приехме антикорупционния закон. В борбата с корупцията ни е нужен единен орган. Всеки може да прецени кога да внесе вот. Това е демократична процедура, но не мисля, че времето беше точно в началото на европредседателството. От БСП имаха достатъчно време да го направят в друго време. Другата седмица всички министри ще бъдем на изслушване в Европарламента. Това не означава, че не си вършим работата и не сме концентрирани, но датата за този вот е странна", заключи Захариева.

"Учудена съм от реакциите за Истанбулската конвенция. Тази конвенция не е на Европейския съюз. Тя е на Съвета на Европа и има разлика. Не е истина, че няколко държави не са ратифицирали Истанбулската конвенция. Някои са я ратифицирали с особено мнение, но то не е заради термина "джендър". В тази конвенция се говори единствено и само за защита на жените и момичетата от насилието, защото данните са страшни. От БСП се чудят как да замажат положението сега, защото ПЕС и жените социалисти са едни от основните инициатори на Истанбулската конвенция. В България предстоят дебати и обсъждания, за да бъде спокойно обществото, че в конвенцията няма такива спекулация", завърши външният министър.

Водещи новини

Още новини