При избори днес в парламента влизат ГЕРБ, Коалиция за България и ДПС

Булфото
share

Ако изборите бяха днес, в парламента със сигурност щяха да влязат ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС и сдружението на Меглена Кунева "България на гражданите".

Това показват данни от национално представително проучване на Центъра за анализи и маркетинг, направено между 14 и 18 януари сред 1218 души.

Засега Синята коалиция остава под бариерата, макар че е много близо до нея и има вероятност да "изплува", коментира директорът
на центъра Юлий Павлов. Според изследването за ГЕРБ биха гласували 32.7 на сто, за левицата - 17.8 процента, за ДПС - 5.9 на сто, а за "България на гражданите" - 5.7 на сто.

Сдружението на Кунева засега обаче не е партия, а гражданска организация и е включено в изследването заради очакването да се превърне в политически субект. Нейните симпатизанти са предимно от център-дясното пространство. На директен въпрос биха ли гласували за такава формация 4.7 на сто отговарят положително, а 16.8 на сто допускат такава възможност. 36.4 на сто категорично няма да подкрепят такава партия.

Твърдо под бариерата с разлика под статистическата грешка остава "Атака" с 1.3 на сто и РЗС - с 0.3 процента, посочи Павлов. НДСВ могат да разчитат на около един процент. ВМРО традиционно са с подкрепа от около 1.4 на сто. Павлов обясни спада в подкрепата за "Атака" с конфликтите в партията. РЗС пък с ходовете си първоначално загубили симпатизантите си, които са били против Бойко Борисов, а после и онези, които са го подкрепяли.

За нова политическа сила в центъра биха гласували 9.5 процента, за нова формация вдясно - 9 на сто, а за нов субект вляво - 5.4
процента. 41 на сто биха направили своя избор от съществуващите партии.

Социолозите констатират големи размествания в рейтингите на институциите и регистрират голям спад в рейтинга на БПЦ, която досега оглавяваше класациите с около 45-47 процента доверие. Сега одобрението за църквата е паднало на 34.7 на сто, а съществено е пораснало недоверието, така че рейтингът е вече отрицателен. Така нито една институция не остава с положителен рейтинг. От центъра обясняват спада на доверието към БПЦ с позицията на църквата за инвитро процедурите и сурогатното майчинство, тъй като изследването е било преди скандала с досиетата на митрополити.

Проучването регистрира голямо преместване напред на президентската институция, която през октомври е била на пето място, а сега изпреварва всички останали по доверие - 38.4 на сто. Новият президент Росен Плевнелиев също е начело по рейтинг - 51.6 на сто, и оставя зад себе си дори еврокомисаря Кристалина Гергиева - с 50.8 процента. Премиерът Бойко Борисов е трети с 48.9 на сто доверие. Рейтингът на вицепрезидента Маргарита Попова също нараства в сравнение с октомври и става 38.3 на сто.

"Водачи" в листата на отрицателните рейтинги са Иван Костов, Яне Янев, Волен Сидеров и Ахмед Доган с над 80 процента недоверие. Сред министрите с най-голямо недоверие - над 60 процента, са Симеон Дянков, Тотю Младенов и Стефан Константинов, а първите трима с най-висок рейтинг са Цветан Цветанов - 33.8 на сто, Мирослав Найденов - 28.4 процента и Николай Младенов - 27.4 процента.

Водещи новини

Още новини