Насилието не може и не трябва да бъде толерирано. Конвенция, която осигурява защита срещу домашното насилие и насилието, основано на пола, трябва да бъде в сила и за България. Това се казва в становище на омбудсмана Мая Манолова, която подкрепя ратификацията на Истанбулската конвенция.
Около 35% от жените по света са били подложени на физическо и/или сексуално насилие през 2016 г., според Световната здравна организация. Данните на Агенцията за човешките права на Европейския съюз показват, че в Европа 1 от 3 жени над 15 г. е била подложена на физическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, привежда данни Манолова.
Според проучване на "Алфа Рисърч", всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие. По данни на фондация "Партньори България", една от всеки 3 жени в България е подложена на насилие, а някои от случаите имат летален изход.
Според съдебната статистика 35 % от случаите на убийства и опити за убийства на жени са извършени от настоящ или бивш интимен партньор на жертвата. Насилието, основано на пола, включва още побоища, изнасилвания, обиди и унижения, ограничаване на свободата, изолиране на жертвата, следене и преследване на жертвата, финансов натиск, унищожаване на имущество, заплахи и физическо насилие към близки.
Според Манолова, Истанбулската конвенция е важен инструмент на Съвета на Европа срещу насилието над жени и домашното насилие. Тя задава европейски стандарт, подкрепян от държавите-членки на ЕС и от самия ЕС, който я подписа на 13 юни 2017 г.
От 28 държави-членки на ЕС всички са подписали Истанбулската конвенция, а 17 са я ратифицирали. От всички 47 държави-членки на Съвета на Европа, Конвенцията не е подписана единствено от три държави - Русия, Армения и Азърбайджан, се казва в позицията на Манолова.