Димо Гяуров: Да не плашим хората, няма фрапантни опасности за България (видео)

Bulfoto (архив)
share

Докладът на разузнаването не съдържа твърдения за фрапантни опасности и не трябва да плашим публиката – това е рутинен доклад, първият след новото законодателство, коментира в студиото на „Тази сутрин” по бТВ бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.

„В доклада се говори за тенденция, за наличие на предпоставки. Това, че българската държава допусна обособяването на гета, е предпоставка не само за ислямизацията на това население, а и за криминализацията му”, посочи Гяуров.

„Другият по-важен елемент – освен гетата – е сред жителите им да се създаде ясна убеденост, че няма безнаказаност –каквото е момента не се случва. Аз съм свидетел как част от населението на тези места е убедено, че няма държавност и няма да му се случи нищо лошо”, каза още той.

Друга опасна тенденция по думите му е липсата на кадри в разузнаването.

„В България няма хора за каквото и да е, нормално е да има и липса на кадри в разузнаването – като се опитваш да набереш тук най-качествените кадри, а не можеш да платиш подобаващо… Заплатите в разузнаването не са от най-високите, в администрацията има по-високи заплати”, посочи той.

Много скоро предстои да си говорим за липса на кадри в здравеопазването, в образованието – това също е проблем за националната сигурност, подчерта Гауров.

Бюджетът на разузнаването е по-малък от бюджетът на НСО, а разузнаването е скъпо занимание – особено с развитието на технологиите, каза още той.

Гяуров коментира и напрежението, свързано със Северна Корея.

„При ядрен конфликт няма близо и далеч. Съвременните ракети са способни да преодоляват огромни разстояния. КНДР вече разполага с ракети, които бяха тествани със спорен успех, но е въпрос на време да се сдобие със стабилни ракети. Трудно е да се предвиди как ще се развие този конфликт”, смята Гяуров.

"Въпрос на анализ е дали ще има война – ако аналитичните центрове преценят, че няма друг начин, не изключвам нанасянето на превантивен ядрен удар. Спомнете си в миналото атаките срещу ядрени центрове срещу Либия, Иран”, каза още той.

Водещи новини

Още новини