Програмата за управление на правителството на България за периода 2017- 2021 г. е публикувана в рубриката "Документи" в интернет страницата на Министерския съвет. Тя е одобрена на днешното заседание на кабинета, съобщиха от пресслужбата на МС.
Програмата е съставена в изпълнение на подписаното Коалиционно споразумение между Политическа партия ГЕРБ и Обединени патриоти - НФСБ, АТАКА, ВМРО и е съобразена с приоритетите за управление към него.
Обща цел на коалиционното правителство са: доходи, сигурност, икономически прогрес, свобода и демокрация, сила на предприемаческия дух, прозрачност на управлението.
В социалната и демографска политика - една от приоритетните за правителството, е заложено постигане на по-висок жизнен стандарт, чрез партньорство с бизнеса, гражданите и социалните партньори. Целта е да има устойчиво нарастване на доходите и повишаване на жизнения стандарт. Сред мерките за тази цел е разработването и приемането на критерии и показатели/индикатори/ механизъм/ за определяне на минималната работна заплата; договаряне на минималната работна заплата /МРЗ/ по общоприет от социалните партньори механизъм; достигане на равнище на минималната работна заплата от 650 лв. в края на мандата; създаване на условия за ръст на икономическата активност, който ще позволи достигане на равнище на средната работната заплата до 1500 лв. в края на мандата.
Заложено е и повишаване на доходите на пенсионерите чрез: повишаване на минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст, което ще доведе до повишаване и на минималните размери на останалите пенсии за трудова дейност. Предвижда се eжегодно индексиране на минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица; повишаване на размерите на пенсиите за трудова дейност чрез ежегодно увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула. Правителството потвърждава ангажимента си за удвояване на учителското възнаграждение до края на мандата на правителството.
Основна цел на България е по-нататъшната интеграция в Европейската финансова инфраструктура, пише още в програмата, където се заявява, че Еврозоната и единният банков съюз са естествения ни път на развитие, след като страната ни бъде приета във Валутен механизъм II (ВМ II). До тогава Валутният борд остава без алтернатива за гарантиране на финансовата и макроикономическа стабилност.
През периода правителството на България ще запази данъчните ставки на преките данъци и ще запази непроменени съществуващите данъчни облекчения. Ставките и прагът за регистрация по ДДС остават непроменени.
Сред приоритетите в програма е и създаване на нов ред за преследване на корупцията и противодействие на престъпността, като сред целите е постигане на трайни и устойчиви резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност; за независимост на съдебната власт. Като мярка е посочено приемането на нов Антикорупционен закон, който ще обедини фрагментираното законодателство и ще създаде единен антикорупционен орган на основата на Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество.
Сред целите в програма е изграждане на модерна и безопасна пътна инфраструктура. Завършване на магистралния пръстен на страната.
Приоритет в програмата на кабинета е и премахването на административната тежест за бизнеса чрез въвеждане на принципа на "мълчаливото съгласие" и принципа на "една информация в една администрация", както и подкрепа за развитието на икономически зони, чрез финансиране на мерките за насърчаване на инвестициите. Безвъзмездно прехвърляне в собственост на общините на военни терени с отпаднала необходимост.
Други приоритети на кабинета са гарантиране на енергийната сигурност на страната чрез продължаване на проучванията в дълбоко Черно море и чрез диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ; запазване и развитие на капацитета на ядрената енергетика. Продължаване на живота на 5-и и 6-и блокове на АЕЦ "Козлодуй". Развитие на нови икономически ефективни проекти, създаващи възможност за екологично нисковъглеродно производство на енергия без предоставяне на държавни или корпоративни гаранции. Сред целите е анализ на възможността за използване на придобитото оборудване с дълъг цикъл на производство за изграждане на атомна електроцентрала на площадката "Белене" на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавна гаранция и без ангажимент от страна на държавата за сключване на дългосрочен договор за изкупуване на произведената електрическа енергия.
МС одобри управленската програма на правителството за периода 2017- 2021 г.
- 02.08.2017 | 20:18
- 3884