1/3 от решенията на ТЕЛК са неточни. Системата и самата методика позволяват да има прозорчета за злоупотреби. Това коментира пред Novini.bg зам.-социалният министър д-р Султанка Петрова. Тя набеляза някои основни задачи, с които новият екип в Министерството на труда и социалната политика (МТСП) се е заел.
„Вече има работна група, която ще очертае приоритетите. Имаше доклад на БОРКОР за състоянието на системата. Целта е хората, които са с доказана инвалидност, да получат по-висок процент и да се намали до минум процентът на онези, които са с неистински удостоверения“, обясни д-р Петрова.
Бюрокрацията пречи
Във всички администрации има проблеми. Отиваш веднъж, искат ти пет документа, а като се върнеш, се оказва, че още нещо трябва да си извадиш. Хората не издържат на това безумие. Това коментира д-р Султанка Петрова. Пред Novini.bg тя потвърди още, че и в нейното ведомство вече следват заръката на премиера Бойко Борисов да намалят бюрокрацията.
„Трябва да обърнем погледа и отговорността на хората, които работят в адиминистрацията. Трябва да сме от полза и за хората, които правят малък и среден бизнес. При нас се чака 1 месец да дойдат от Министерството на земеделието и храните , 1 месец от общината, след това проверка за категоризация“, посочи тя.
Как да преборим демографската криза?
Като депутат винаги съм защитавала правата на децата, възрастните и хората с увреждания. Като зам.-министър поставям акцент върху демографската политика, жизнения стандарт, доходи от труд, социалната икономика. Най-важни са мерките срещу демографската криза. Това отбеляза Султанка Петрова. По думите й всички стъпки ще бъдат разписани в обновената стратегия, която трябва да залегне и в новата управленска програма. Амбицията е стратегията да влезе бързо за разглеждане в Народното събрание, където да се търси консенсус. Според зам.-министъра това трябва да е национален приоритет.
„Необходим е консенсус, политическите сили да си подадат ръка и да работим за България. България има нужда от възраждане“, отбеляза тя.
Да задържим младите хора
Напускането на страната от младите хора е голям проблем, отчита зам.-министъра. Д-р Султанка Петрова коментира, че трябва да се опитаме да върнем младежите и да спрем изтичането на готови кадри.
„Да подкрепяме отговорното родителство, хората с две или три деца, онези, които искат да си закупят жилище. Необходимо е да задържим раждаемостта поне на такова ниво, каквото е сега. Младите ттрябва да бъдат мотивирани“, отбеляза тя.
По думите й голям проблем се оказва усещането за безнаказаност, за нечестни практики, които обезкуражават българите и ги карат да си кажат, че в чужбина няма такива неща.
Майките винаги са приоритет
След като правителството увеличи безплатните инвитро процедури, социалното министерство наложи още една мярка в полза на хората, които имат деца - майките, които се върнат на работа 6 месеца, след като са родили, ще получават 50% от размера на обезщетението за раждане и майчинство. Промяната е в Кодекса за социално осигуряване и влезе в сила от 1 юни.
„Това е един шанс за младите майки да тръгнат по-бързо на работа. В България, знаете, че майчинството е едно от най-дългите. В чужбина е по-дълго, но там работодателите също имат отговорност. Те полагат усилия майкта да бъде в час с всички промени, които стават във фирмата, докато тя отсъства. Предлага се дистанционна работа. Идеята е майчинството да не бъде тежест, а удобство. Имала съм сигнали от младо момиче, което при постъпване в работа е трябвало да каже, че в следващите три години няма да забременява, защото ръководството инвестира в теб и не му е изгодно да те губу като кадър. Друг случай е, когато майка с 1-2 деца си търси работа, защото се очаква тя по-често да излиза по болнични. Трябва да вървим в посока, че отговорността на работодателя трябва да бъде обща с работодателят. Хубаво е, че бащите имат право на отпуск“, коментира зам.-министър Петрова.