Борисов ще е първият български държавник в новия президентски дворец на Ердоган

Емона Цончева
share

Навръх рождения си ден на 13 юни министър-председателят на България Бойко Борисов пристига утре на посещение в Турция. Срещата бе договорена миналия месец. Борисов и турският премиер разговаряха по телефона по актуални въпроси между двете страни и Бинали Йълдъръм покани българския си колега да посети Турция, за да продължат разговорите.

В Анкара премиерът на България ще бъде приет от турския президент Реджеп Ердоган в двореца Бештепе. Така Борисов ще стане първият български държавник, който ще посети новия президентски дворец, пише БТА.

В разговорите се очаква да бъде обсъдено сътрудничеството между България и Турция, като акцент ще бъде поставен върху стабилността и развитието на региона. Мигрантската криза и спазването на договореностите за намаляване на бежанския поток също се очаква да бъдат предмет на разговорите.

Борисов идва в Анкара непосредствено след визита в Берлин, където разговаря с германския канцлер Ангела Меркел и заяви, че е готов да посредничи за подобряване на отношенията на Анкара с Брюксел.

Веднага след разговорите с Ердоган в Анкара още същия ден вечерта Борисов ще пристигне в Истанбул. Тук той ще присъства на ифтар (вечеря, давана по време на месеца Рамазан, с която се прекъсва дневният пост на мюсюлманите) в негова чест, който ще даде премиерът Бинали Йълдъръм. Вечерята ще се състои в исторически обект на Турция - кьошка на Вахдеттин на азиатския бряг на мегаполиса в квартала Ченгелкьой.

Кьошкът е бил имение на последния османски владетел - султан Вахдеттин (Мехмед IV), преди той заедно с османската династия да бъде изпратен в изгнание от Ататюрк.

По време на кримската война (1853-1856 г.) имението е било болница. Султан Абдулмеджид го купува за 37 хиляди златни жълтици. След като Вахдеттин стъпва на трона, то става негова собственост. Но когато Вахдеттин е детрониран и изпратен в чужбина заедно с останалите османски царедворци, той подарява имението на своя държанка. Изоставен, кьошкът почти се разрушава през 50-60-те години на миналия век. През 1984 г. бива обявен за исторически и културен паметник.

Днес имението е сред най-строго охраняваните обекти. Разполага с писта за хеликоптери и голям автомобилен парк, с два входа от различни места.

Водещи новини

Още новини