Павлова: Председателството може да помогне на България да смени своя имидж

Булфото (архив)
share

Председателството на Съвета на ЕС може да даде шанс на България да смени своя имидж. Това мнение изрази министърът за българското председателство на Съвета на Европейския съюз-2018 Лиляна Павлова по време на дискусията "Европа отново на път" днес в София.

Нас не ни познават достатъчно с позитивни неща, коментира Павлова. Тя припомни, че 2018 г. е европейската година на културното наследство. В наши ръце е и през културата, и традициите, и историята, и през културната програма на председателството да се опитаме да променим имиджа и познаването на България, отбеляза министърът. Според нея не стои въпросът дали ще има Европа, а въпросът е как, в какъв формат. Тя отбеляза, че за България основните теми, познати като трите "К", са конкурентоспособност, кохезионна политика и култура. Но след днешния дебат по-скоро на дневен ред идва платформата на първо място да бъде консенсусът - и в областта на климата, и на кохезионната политика, след това - конкурентоспособност и културата, тъй като 2018 г. е европейската година на културното наследство и това е уникална възможност България да бъде показана по различен начин, коментира Павлова. Вицепремиерът в служебното правителство, отговарящ за подготовката на българското председателство на ЕС, Деница Златева посочи, че са определени политическите приоритети, предстои да бъде приета и националната програма, а към края на естонското председателство ще има яснота и по законодателните актове.

Относно Шенген ще има доста важни и чувствителни досиета и за България, коментира тя. Независимо, че не сме член на Шенгенското пространство, ние изпълняваме изискванията по отношение на опазване на външните ни граници, надявам се, че в най-кратко време ще имаме и така желания достъп до визовата информационна система, каза Златева. Според нея необходимите допълнителни стъпки вече не са на техническо, а на политическо ниво за влизане и в Шенген, и в Еврозоната. Тя отбеляза, че много често чува от нашите партньори и от колегите в Брюксел, че бъдещото приемане на България в Шенген е свързано с теми като антикорупция, съдебна реформа, механизма за сътрудничество и оценка, които не са пряко свързани с готовността ни и възможността да осигуряваме надеждна защита.
Председателството трябва да даде увереност на нашите европейски партньори, че сме държава, която може да се ползва с доверие, и успява да балансира между различните интереси, коментира Златева.

Меглена Кунева, бивш вицепремиер в кабинета "Борисов 2" с ресор "Българско председателство на ЕС", отбеляза, че са се сменили трима национални координатори, но винаги са работили в много добра приемственост. Така и ще продължи, защото това е действително национална задача, декларира тя.

Водещи новини

Още новини