Българското председателство на ЕС ще е едно от най-скъпите

Getty Images/Guliver (aрхив)
share

Опасенията, че българското председателство на Европейския съюз ще бъде едно от най-скъпите досега, очевидно ще се сбъднат.

Вчера кабинетът одобри още 37.24 млн. лв., а администрацията поиска 130 млн. лв. за подготовката. В бюджета за 2017 г. са предвидени едва 50 млн. лв. Това е причината за подготовката на председателството да не се прави нищо, а в плановете за ремонтите драстично да се орязват разходи. Т.е. дори с увеличението сумата ще е недостатъчна за мащабните ремонти на булеварди и резиденции в София, които предстоят.

Правителството реши вчера да даде 10 млн. лв. за парламента - за продължаване на ремонта на зала "Св. София". Други 8 млн. лв. отиват за МВР, 14.3 млн. лв. са за МС, от които 8 млн. лв. са за ремонт на Дом 2 в Бояна, а 6.3 млн. лв. са за Националния център за подготовката на председателството. С тях ще бъде купена техника за делегати, ще бъде осигурено хотелско настаняване и преводи. 1.2 млн. лв. са за НСО за закупуване на специализирана техника за осигуряване на сигурността и превоз на делегатите, 2.8 млн. лв. - за МВнР, 500 000 лв. са за Министерство на културата за подготовката на културната програма и 388 000 лв. са за транспортното министерство, които са за ремонт на правителствения ВИП.


Още в самото начало прогнозата на правителството на Бойко Борисов за разходи от 150 млн. лв. за 2016, 2017 и първите 6 месеца на 2018 г. изглеждаше нереалистична. С поисканите нови средства сметката набъбва на 230 млн. лв., като засега не е ясно какво ще е оскъпяването през 2018 г., когато ще бъдат основните събития в София, Пловдив, Брюксел и Страсбург. Вероятно тогава ще се наложи ново отпускане на средства.

На повечето държави председателството е струвало до 70 млн. евро, информира "Сега". Оскъпяването сега обаче ни извежда в челната петица, която се води от Франция (171 млн. евро), Холандия (150 млн. евро), Полша (115 млн. евро) и Испания (100 млн. евро).

 

Водещи новини

Още новини