Промените в Закона за българското гражданство, с които „през задната врата” се блокираше голямата част от вота в чужбина са били поискани от президента Румен Радев на среща на „Дондуков” 2, на която е присъствал и министърът на правосъдието Мария Павлова. Това заяви бившият вече директор на дирекция "Съвет по законодателството" Любомир Талев пред БТВ. Днес Талев беше освободен от Павлова с мотив, че умишлено е качил за обществено обсъждане текстове, които не са били съгласувани с нея и които са нарушавали Конституцията.
На въпрос дали той е подготвил въпросния законопроект Талев заяви: „Разбира се, че не. Аз съм един държавен служител. Нали не си представяте, че един директор на дирекция в министерството на правосъдието, което няма никакви правомощия в областта на изборния кодекс, просто ей така ще седне, ще реши да измени изборния кодекс“.
„Законопроектът започва миналата седмица, когато аз съм командировка. Тогава от президентството, доколкото знам, са били изпратени текстове и е било казано, че трябва да се оформят като законопроект и в спешен порядък да се предвижат за внасяне. Този понеделник вече съм в София, бяхме извикани на спешна среща в президентството - министър Павлова, ресорният й заместник-министър Деница Митрова, аз и още един служител от дирекцията“, обясни Любомир Талев.
Той допълни, че са се срещнали с президента и негови съветници. Талев уточни, че на срещата е присъствала и Емилия Друмева. „На тази среща бяхме извикани да обсъждаме този законопроект. Беше казано, че също толкова спешно в него трябва да се добавят текстове, с които се въвежда така наречената „уседналост” за парламентарни избори и избори за президент и вицепрезидент“, уточни той.
На въпрос кой е казал това, Талев поясни: „Президентът. Като указанията бяха, че трябва в рамките на деня законопроектът да е готов и да е качен за обществено обсъждане“.
По думите му никой от присъстващите на срещата не е изказал мнение, че е против. „Говорим, както се сещате за най-високата институция в държавата. Особено и в момент, когато няма и действащ парламент. „След срещата с президента се пренесохме на експертно ниво да работим, където бяха изготвени окончателните текстове, бяха ни изпратени от президентството. Вече връщайки се в министерството, подготвихме целия комплект и слязох и докладвах преписката на министъра и заместник-министъра, тъй като има процедура по закона за нормативните актове и устройствения правилник на Министерски съвет и неговата администрация, съгласно което всеки законопроект трябва да се придружава от оценка на въздействието, а тази оценка трябва да бъде одобрена от Дирекция „Модернизация на администрацията” към Министерски съвет, за да тръгне същинската процедура по съгласуването“, обясни той и добави, че след това текстовете са качени едно към едно на интернет страницата на министерството.