КНСБ иска бързо формула за съставяне на стабилно правителство, за да бъдат завършени реформите в съдебната система, здравеопазването и другите сектори, важни за развитието на страната.
Това се казва в позиция, приета от Координационния съвет на КНСБ. Документът изрежда всички сериозни предизвикателства пред новия парламент и правителство. Според него тепърва предстои да се види накъде ще развива Европейският съюз. Доктрината „Тръмп“ пък съдържа идеи и политики, проповядващи откровен протекционизъм и изолационизъм и дори заплашва да отхвърли 70-годишната подкрепа на САЩ за НАТО и Европейския съюз. Будят тревога развоят на събитията в южната ни съседка и заканите на турския президент Ердоган да наруши споразумението за реадмисия на емигрантите и да отпуши бежанския поток към Европа, се твърди още в документа, насочен към всички политически сили, които влизат в управлението на страната.
Във вътрешен план най-големият приоритет е председателството на ЕС от началото на 2018 г.. Тук трябва да формулираме ясно нашите приоритети – в интерес както на една засилена европейска интеграционна политика, така и в интерес на българското общество – за икономически и социален напредък, настоява КНСБ. Най-голямата обществена организация иска своевременни обсъждания на бюджет 2018 със социалните партньори.
„Националната програма за реформи е в процес на актуализиране и подготовка. Считаме, че тя трябва да очертае в оперативен порядък изключително важни мерки и действия в сферата на икономиката, пазара на труда, социалната политика и законодателство - като отговор на специфичните за страната ни препоръки на Европейската комисия. Сериозно предизвикателство в средносрочен план са заложените в „Европа 2020” национални цели, някои от които критично се отдалечават като възможно изпълнение от днешна гледна точка“, се казва още в документа.
КНСБ припомня и основните си искания към политическите сили, включени в нейния Меморандум за социално-икономическо и обществено-политическо развитие на България (2017-2021 г.). Те са:
Икономически мерки и политики по доходите, които в международен план ще доведат до постигане на значително подобрени позиции на България (60% от средното равнище на ЕС-28) по показателите:
- БВП на глава от населението в СПС;
- производителност на труда на 1 нает в СПС;
- средна работна заплата в СПС;
- компенсация на 1 нает в СПС.
Социални политики и действия, които ще гарантират:
- Постигане на заложената в „Европа 2020” национална цел за намаляване на бедността с 260 хил. души;
- Включване на България в Европейския стълб на социалните права и реализиране на произтичащите от това мерки и задължения;
- Финансово стабилни осигурителни системи с адекватни заместващи доходи;
- Общодостъпна и ефикасна здравна система, освободена от пазарни пристрастия и търговска логика.
КНСБ настоява още за конструктивно, отговорно и ефективно партньорство, възстановяване ролята и значението на социалния диалог, като всички важни и стратегически действия в икономическата и социалната сфера бъдат консултирани и обсъждани със социалните партньори в Националния съвет за тристранно сътрудничество и неговите органи в отрасловите и браншови съвети, в Консултативния съвет към парламентарната комисия по труда и в останалите специализирани тристранни структури.