Парламентът прие на първо четене промени в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен.
Промените са предложени от Методи Андреев от ГЕРБ и депутатите от Реформаторския блок Петър Славов, Мартин Димитров и Вили Лилков. В гласуването участваха 153 народни представители, от които 104 бяха "за", 46 - "против", а трима се въздържаха.
Законопроектът беше подкрепен от депутати от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт /ПФ/, "БДЦ - Народен съюз". Против бяха депутати от БСП, АБВ, ПФ и "Атака".
Промените предвиждат премахване от публични места на лозунги, фотоси, знаци и други знаци и предмети, създадени през комунистическия режим в периода 1944 - 1989 г. в негова възхвала или възхвала на БКП и нейните ръководни дейци. Законопроектът предвижда забрана на поставянето на такива знаци на публични места. Ако определени предмети или сгради не могат да бъдат премахнати, на тях ще бъдат поставяни табели с надпис, който посочва, че комунистическия режим в България е обявен за престъпен със закон. Според промените в учебните планове на училищата и университетите комунистическият режим ще трябва да получи обективно отразяване в съответствие със закона. Законът предвижда и глоби за неспазване на новите разпоредби.
Разискванията по промените продължиха близо три часа, преминаха през лични истории, през обвинения от ляво и от дясно, през Възродителния процес и стигнаха до последните президентски избори и бъдещето на страната. Място на парламентарната трибуна намери дори бутилка холандска бира с червена звезда в логото. Депутатите от БСП напуснаха пленарна зала след приемане на законопроекта.