Смятам, че България трябва да участва много активно в изработването на основите на новия фискален пакт в Европа, защото ние имаме не само правното, но и политическото задължение по договора за нашето присъединяване към ЕС да станем част от еврозоната. Кога и при какви условия - това е въпрос, който се определя по-скоро от реалностите на деня.
Това каза министърът на външните работи Николай Младенов в отговор на журналистически въпрос, след като подписа днес с министъра на външните работи на Кипър - Ерато Козаку-Маркули, Меморандум за обмен на опит между служителите на министерствата на външните работи на България и на Кипър.
Решенията на Съвета, постигнати много трудно, бяха правилни и имат пълната подкрепа и на българското правителство, обобщи Младенов. По думите му, постигнатото на Европейския съвет решение е изключително важно.
То отговаря на няколко фундаментално важни въпроса. Първият е обединени ли са страните от еврозоната във вижданията си за начина, по който да се възстанови финансовата стабилност и да се гарантира бъдещето на еврото - и отговорът е категорично "да". Другият въпрос е готова ли е Европа чрез повече интеграция, а не чрез повече дезинтеграция, да стабилизира не само сегашното си финансово състояние, но да се превърне в още по-конкурентоспособна икономика - отговорът също е "да", каза Младенов.
Всичко, което се съдържаше в заключенията на Европейския съвет, е част от политиката на настоящето българско правителство по отношение на финансовата стабилност и на ниските бюджетни дефицити, посочи министърът.
В отговор на друг въпрос Младенов коментира още, че категорично българският национален интерес "безспорно, 100-процентово и необратимо" е в по-голямата интеграция в Европа. България няма интерес от превръщането на ЕС само в зона за свободна търговия, България има категоричен интерес от това вътрешният пазар да продължи да функционира при все по-интегрирани условия, при еднакви правила, които са валидни във всички страни-членки, заяви Николай Младенов.
Има специфични въпроси, и данъчната политика е един от тях, по които страните в ЕС все още се различават. За България ниските данъчни ставки у нас са част от политиката на стимулиране на икономическия растеж, с която се цели да догоним стандартите на живот и на икономическо развитие в останалите страни от ЕС, посочи още Николай Младенов.