Парламентът ратифицира Конвенция Минамата относно живака, чиято основна цел е осигуряване опазването на човешкото здраве и околната среда от емисии в резултат на човешка дейност и изпускане на живак и негови съединения. Конвенцията е подписана от България на 10 октомври 2013 г. по време на конференция на пълномощните министри в Япония.
С конвенцията се ограничава първичния добив на живак и търговията с него, въвежда се забрана за производство и търговия на продукти с добавен живак и се забраняват или се поставят условия за работа в производствени процеси, при които се използва живак, се посочва в доклада на Комисията по околната среда и водите.
В доклада са отбелязва, че живакът е проблем от световно значение поради преноса му по въздух на далечни разстояния, устойчиво присъствие в околната среда в резултат на антропогенна дейност, способността за биологично натрупване в екосистемите и отрицателното му въздействие върху човешкото здраве и околната среда.
Документът предвижда мерки за използване на най-добрите налични техники за намаляване на емисиите на живак при ръчен и дребномащабен добив на злато и от промишлените дейности. Въвеждат се изискване съхранението и управлението на отпадъците от живак да се извършва по екологосъобразен начин.
Компетентен орган по прилагането на конвенцията е Министерството на околната среда и водите. Мерките по опазване на човешкото здраве са в компетентност на министъра на здравеопазването, а мерките, свързани с пестицидите, са в компетентността на министъра на земеделието и храните.
Ратифицирането на Конвенцията няма пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.