Горанов: Промените в КСО целят решение на неяснотите около бъдещето изплащане на вторите пенсии

Булфото (архив)
share

Дебатът около предложените промени в Кодекса за социално осигуряване от МФ тече с доста ирационални аргументи, без да се обсъжда по същество сегашната непълнота в закона. Повече от 15 г. КСО работи в този му вид и решение на темата за изплащането на пенсиите от втория стълб няма“.

Така министърът на финансите Владислав Горанов коментира хода на общественото обсъждане на проекта за изменение и допълнение на КСО в интервю за вестник „Труд“. Според него прехвърлянето на част или на цялата сума от индивидуалните партиди по техническите резерви на фондовете, свързани с осигуряването на пожизнена пенсия, е нещо, което отдавна се дискутира като един от възможните варианти за решаване на проблема с пожизнените пенсии. Министърът на финансите обобщава, че извън фокуса, който е свързан с наследяването на индивидуалните партиди, в предложените промени в КСО има доста добри възможности за подобряване на управлението на фондовете и за по-консервативно инвестиране като гаранция за средствата на хората.

Министър Горанов посочва още, че проблемите се повдигат пред обществото достатъчно рано, преди да започнат изплащанията на пенсии от универсалните пенсионни фондове. Освен това министърът е убеден, че сега е моментът да се предложат и обсъдят различни варианти, които да са в интерес на осигурените лица. „Бурната реакция за промените в КСО ме кара да мисля, че някой има притеснения и се опитва да замете тази тема. Но нека тези притеснения си останат само в моята глава. Добре е, че на хората ще им бъде обяснено как ще функционира тази система в бъдеще, тъй като на нея ще се разчита да допълва доходите на пенсионерите и то съвсем скоро“ – подчертава в интервюто си финансовият министър.

Той изразява мнение, че дебатът по промените ще продължи толкова, колкото е необходимо, и ако тази част от промените, свързана с уреждане начина на изплащане, не бъде приета, тя може да бъде оттеглена още преди заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Министърът допълва, че впоследствие Министерството на труда и социалната политика или КФН ще трябва да предложат алтернативни варианти на този, който в момента е в процедура на обществено обсъждане.

Водещи новини

Още новини