Глобалната икономика е разделена на икономика на глобалния елит и на национални икономики. Националните икономики страдат от това, което глобалният елит си позволява. Той се движи паралелно извън всякакъв закон и този елит е 0,1 процент от единия процент. Следователно една нищожна плутократична клика разиграва света във финансово отношение, за да му плащаме, както се казва грубо, масрафа. Така коментира психиатърът д-р Николай Михайлов скандала с "Досиетата от Панама" пред БНР.
"В сайта на института "Брукингс" е записано, че тези средства, които са отвлечени в офшорните зони, се равняват на четири бюджета на САЩ и представляват повече от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз. Това са няколко десетки трилиона долара. Това е чудовищна сума и вероятно е подценена. Което превръща глобалната картина за начина, по който монетата, фигуративно казано, управлява света, в своеобразен сюрреалистичен кошмар, в който т. нар. „граждански вот“, „представителна демокрация“, „образцов европейски политически ред“ придобива нещо като гротесков смисъл", изтъкна д-р Михайлов.
Според него хипотезата, че скандалът е целял да дискредитира Путин и обкръжението му, е правдоподобна. Изчислението обаче било направено „много грешно“, защото от руския лидер не се иска политически морал, а политическа сила. В същото време като колатерална щета са били уязвени лидери на ЕС и разтворена „една бездна на разкрития“, която уязвява по-скоро западните демокрации, отколкото автократичните режими.
Н. Михайлов: "Досиетата от Панама" уязвяват Запада, а не Путин
- 13.04.2016 | 19:35
- 1586