В България сега, на двадесет и първата година на прехода, се появяват с радикални движения проблеми на етническо-религиозна основа. Досега подобно явление не е имало. Това каза президентът Георги Първанов в словото си на ХVІІ Среща на президентите на страните от Централна Европа: “Пътища към демокрацията: Споделен опит на демократична трансформация”.
Едно от обясненията за мен е, че социално-икономическата криза поражда остри социални проблеми и няма нищо по-лесно от това в рамките на политическия популизъм радикалните движения да експлоатират социалните проблеми, създавайки етническо и религиозно напрежение. Форумът се провежда във Варшава. Според президента - затова е толкова важно лидерството - на държавните глави, на политиците, за да се противопоставим на подобни тенденции.
Демократичната трансформация започна без ясен, без предварителен модел и се наложи нерядко да работим на принципа “проба - грешка” и грешките бяха наистина повече – каза Първанов. „В България политическата трансформация даде относително позитивни резултати. Ние приехме конституция, която е наистина от европейки тип, утвърди се политическият плурализъм. В продължение на тези двадесет години България е една от малкото страни с траен граждански и подчертавам - етнически мир. За нашия регион това е особено важно. Останахме един своеобразен остров на стабилността, но и като историк на етническата проблематика, и като държавник, мога да кажа, че не можем да бъдем спокойни. Етническият въпрос не може да бъде решен веднъж завинаги, той се решава във всяко наше действие, той трябва да бъде елемент от всяка наша програмна визия”, заявява Първанов.
По думите му - нямахме ясна визия и за икономическата трансформация. „Поради това страни като България загубиха темпо, нашата икономика беше разбита, разпиляна, особено в селското стопанство, и години по-късно ние трябваше да започнем отначало. Поради това не просто се създаде една голяма социална диференциация, поради това в огромната част от населението остава усещането за несправедливост на реформите в годините на прехода”.
В България за съжаление реформата е понятие, натоварено с негативизъм. И все по-малко остават лидерите, които са готови да предприемат непопулярни мерки, за да могат да придвижат страната напред. Ето сега, дори в условията на криза, част от лидерите предпочитат да изчакат кризата да бъде разрешена от процесите, които автоматически вървят в Европа и по света, а не да предприемат смели действия, част от които са непопулярни в рамките на обществото, казва още президентът Георги Първанов.