Премиерът Бойко Борисов призова да се намери общоевропейско решение на проблема с прииждащите към Стария континент стотици хиляди бежанци. Вчера той участва в среща на Вишеградската четворка в Прага, чиито членки настояват за "резервна гранична система" в България и Македония и задържане на бежанците в Гърция. Срещу идеята обаче се обявява Германия. Междувременно придружаващият го външен министър Даниел Митов заяви, че ако планираната по гръцко-турската морска граница операция на НАТО даде резултат, България ще иска сухопътна операция и по българо-турската и гръцко-турската граница, пише "Стандарт".
След срещата му с чешкия премиер Бохуслав Соботка Бойко Борисов заяви, че с предприемането на едностранни мерки за бежанската криза няма да се постигнат устойчиви резултати. Според Борисов мигрантските потоци не могат да бъдат овладени без активния принос и участие на всички държави по маршрута, особено Гърция. Премиерът посочи още, че идеята за засилване на контрола по българо-гръцката и македоно-гръцката граница няма как да доведе до решение на проблема за Европа, а единствено може да се очаква промяна на миграционните маршрути. Спекулация е, че някой ми се обажда и ми възлага задачи, заяви Борисов по повод разговора му с германския канцлер Ангела Меркел ден преди да пристигне в Прага. Разговорът с канцлера беше по мое желание, тъй като имаше напрежение заради провеждането на тази среща, обясни Борисов пред журналисти.
"Ние с такава радост махнахме границите с Гърция, че сега да построим нова ограда нито е европейско, нито демократично", заяви Борисов. В същото време имаме проблеми, че сме реално шенгенска граница, докато нашата съседка Гърция не си изпълнява ангажиментите. Затова Вишеградската четворка заслужава поздравление, че слага темата на дневен ред и по-остро настоява за незабавни мерки от страна на Гърция, заяви Борисов. В разговора си с Меркел Борисов също е искал да я уведоми за проблема на българо-гръцката граница.
Външният министър Даниел Митов от своя страна обясни, че желанието ни е да представим общоевропейска позиция по опазване на външните граници на ЕС, което да спре натиска и върху Македония, и върху останалите държави, които са по така наречения Балкански път на мигрантите. Митов припомни, че вече е планирана и съвсем скоро ще започне операция на НАТО по гръцко-турската морска граница и България ще настоява, ако тази операция даде резултат, НАТО да има сухопътна операция и по българо-турската и гръцко-турската граници. По този начин може да се гарантира, че потокът няма да се измести в посока нашите граници и да станем буферна зона, каза Митов.
Той подчерта, че трябва да бъде оказан натиск върху Турция да си изпълнява задълженията по договореността, постигната преди около два месеца. Ние сме наясно, че Турция е под огромен бежански натиск заради руски бомбардировки в Сирия и затова трябва да вземем всички възможни решения, за да й помагаме, но чутите напоследък изявления от президента Ердоган пораждат у нас огромна загриженост и не допринасят по никакъв начин за добросъседските отношения, двустранни и с ЕС, каза още Митов.