За един такъв пост човек трябва да има подкрепата на всички. За да решаваш световни проблеми, не може да заемаш само едната страна. Това каза в предаването "Комбина" по Нова телевизия генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, която е и българската кандидатура за генерален секретар на ООН.
Малко ми е тъжно, че като че ли с нарастването на външната подкрепа за кандидатурата ми нарастват компроматните публикации у нас. Това ме наранява и натъжава. Човек не може да се харесва на всички или всички да са на едно мнение, но като че ли в България има някакво връщане назад в изказа, в мисленето. Дори някой да не е съгласен с нещо, това не означава, че този, когото той не харесва, трябва да бъде изкаран престъпник, заяви Бокова.
Аз съм публична личност от доста време, хората знаят доста неща както за обществения, така и за личния ми живот, знаят и какво съм направила за България. Нямам намерение да се извинявам за това, че съм дъщеря на баща си. Сталин е карал хората да се отказват от родителите си. Смятам, че в едно демократично общество хората трябва да се оценяват по това, което те са, коментира шефката на ЮНЕСКО.
По думите й, ако българка стане генерален секретар на ООН, България ще бъде поставена на световната политическа карта и българската дипломация ще завоюва един от най-големите си успехи. Това е една много конкурентна битка, а твърденията, че на страната ни просто й е ред за такъв пост, не са състоятелни – това е една много конкурентна битка, подчерта Ирина Бокова.
Тя каза още, че не се съмнява в подкрепата за кандидатурата й от страна на премиера Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов.
В отговор на въпрос Ирина Бокова уточни, че годишната й заплата като генерален директор на ЮНЕСКО е около 150 000 долара.