Парламентът прие на второ четене промените в Закона за защита при бедствия. Те са свързани с условията и реда за предоставяне на помощ за възстановяване, след нанесени щети.
В него се посочва, че хората са длъжни да вземат мерки за предпазване на имуществото си от вреди и за ограничаване на вредите от бедствието, както и да спазват предписанията на компетентните органи за отстраняване на източниците на опасност за причиняване на вреди. В закона беше добавено и задължение за физическите лица да допускат оправомощените длъжностни лица за извършване на съответните оценки и анкети, необходими във връзка с оценката и предоставянето на неотложна и възстановителна помощ. Възстановителната помощ се предоставя на физически лица при необходимост от основен ремонт на жилищата им, засегнати от бедствие, ако лицата отговарят на критерии, определени в правилника по чл. 54, ал. 6 от този закон.
Наличието на критериите се установява въз основа на анкета, извършена от органите на Агенцията за социално подпомагане. Възстановителната помощ се предоставя при условия и по ред, определени с правилника, и не може да превишава стойността на данъчната оценка на жилището, записаха депутатите.
Измененията влизат в сила от 1 януари 2016 година.
Георги Божинов от "БСП лява България" каза, че промените са неадекватни на нуждите на пострадалите от бедствия. Само ако си беден и не си се застраховал, ще ти дават помощ, коментира измененията той. Председателят на комисията по вътрешни работи Атанас Атанасов от Реформаторския блок репликира, че вместо само от левицата да критикуват законопроекта, е трябвало да направят предложения между първо и второ четене.