Нещата с газовите връзки стават бавно, разтревожен е премиерът (обновена+видео)

Булфото
share

Фактът че еврокомисарят Шефчович, идва често в България е много показателен за значението на нашата страна. България, като член на ЕС и на НАТО, и същевременно входна врата на Европа откъм Азия, прави страната много интересна във всяко едно отношение, заяви премиерът Бойко Борисов, при откриването на конференцията "Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа".

В момента има много спорни позиции по отношение на бежанците, каза Борисов. Когато очакваме да бъдем приети в Шенгенското пространство, самата идея на свободното движение на хора се промени и много държави въвеждат граничен режим, посочи той.

Днешните проблеми не са по-малко тежки от финансовата криза от предходните години. Енергийните доставки остават също голям проблем на фона на останалите, каза премиерът. България държи да има доставки на газ от различни страни и по различни трасета, посочи премиерът. Проблемът на България е, че нещата с газовите връзки стават бавно, каза още премиерът.

Той отбеляза и падащата цена на горивата, което прави неизгодно влагането на огромни средства на компаниите за търсене на нови находища. Наскоро премиерът е провел среща с ръководството на консорциума от компаниите Тотал, ОМВ и Репсол, които ще проучват находищата в "Хан Аспарух".

Ние заварихме едни проекти, които бяха със заложени противоречия, поради което не могат да бъдат изпълнени, изтъкна министър-председателят и изрази надежда "сега, с това, което правителството прави заедно с ЕК, да се постигне по-ясна позиция".
Щастлив съм, че ЕК не гледа поотделно на различните енергийни проблеми - АЕЦ "Белене", 5 и 6 реактор, дали ще се строи 7-ми в "Козлодуй", "Южен поток". Надявам се във всяко отношение да има решение и то бързо, каза Борисов.

Ако имаме някакви претенции, то е че се губи много време, и проблемите се натрупват, добави той. Премиерът заяви, че с еврокомисаря Шефчович са постигнали съгласие в следващите седмици да има ясно разписани въпроси и отговори от двете страни.

Борисов се надява "Газпром" и украинските дружества да намерят изход и да се подпише договор, за да се гарантират доставките на газ за зимата за страните, ползващи това трасе. Взели сме мерки, хранилището в Чирен е пълно, но се надяваме да не се стига до него, заяви Борисов.

В края на експозето си премиерът благодари на ЕК, като отбеляза, че три от седемте приоритетни проекта на ЕК са за България. Оценено е нашето стратегическо местоположение, нашите амбиции и воля да ги изпълним, заяви Борисов.

Гости на форума бяха заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и министърът на външните работи Даниел Митов.

В конференцията се включиха над 400 души, сред които 30 посланика на държави от четири континента, представители на 50 институции от България и от региона, на 15 неправителствени организации и 40 медии, съобщиха организаторите.

Водещи новини

Още новини