Кунева: Трябва да се срамуваме, че българи са трафиканти на бежанци

Булфото
share

"Миграцията е натоварена тема и в България хората откликват със сърцата си. След това започваме да изчисляваме как можем да се справим с този проблем, когато бежанците дойдат у нас. Но моралната, емоционална отправна точка е определяща". Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ вицепремиерът Меглена Кунева и допълни, че когато една тема засяга самата морална структура на обществото, тогава и политиците се държат на висота.

Кунева е забелязала, че чувство „на спешност“ по темата за бежанците се появява в европейската политика след трагедиите: "Какво се случи с Европейския план за миграцията, че той беше приет през май? Случи се това, че през април 800 души намериха смъртта си в Средиземно море. Тогава всички се разбързаха. Каза се открито, че ЕС мисли за обща система за убежища, вместо сегашните 27 различни правила на различните страни. Тук трябва да изключа Великобритания, Ирландия и Дания, които имат право, по договора си, да не са част от тази обща политика. Освен това Европа започна от май да разчита на постоянна релокация – преместване и заселване, на хората, които само в 1 или 2 страни няма как да останат – това са тези 40 000 бежанци, които ще бъдат разселвани".

Според Кунева, трябва да се стигне докрай в борбата с трафика на хора. "Ако има нетърпимост и въпросите продължават да бъдат задавани с култура, настоятелност и интелигентност отвсякъде – от общественото мнение, от журналистите, от неправителствените организации, мисля че това е много полезен натиск всеки да си върши работата", заяви тя.

"Няма как да обърнем гръб на факта, че има българи, които се занимават с трафик на бежанци, но има и хора, които се грижат за бежанците", изтъкна тя. Български лекари от еврейски произход, например, дават доброволен труд в лагерите, поясни Кунева и добави: "Много е важно, на фона на тези добри хора, да се задълбочи отхвърлянето и срамът от това, че има и други, които могат да печелят от трагедията на човешки съдби. За съжаление – пак българи".

Проверки на бежанците трябва да има, защото ако сред мигрантите проникнат и хора, инфилтрирани с цел тероризъм, общественото мнение не би простило такова недоглеждане, категорична е Кунева.

Относно предстоящото гласуване в НС на Анткорупционния закон, Кунева заяви, че в него има „няколко точки“, в които се съсредоточава недоволството на политиците. Една от тях са анонимните сигнали. Кунева заяви, че те няма да приличат на познатите от миналото доноси.
 

Водещи новини

Още новини