Закона за НСО превишава ли правомощията си? На този въпрос отговори ген. Румен Миланов, бивш шеф на НСО в студиото на БТВ. Законът за НСО от дълго време е желан. Първият му вариант е от 2006 г. Позитивното е, че имаме нормативен акт, който регламентира дейността на службата.
Служителите на НСО има ограничени полицейски функции, посочи Миланов. ПО повод твърденията, че служителите превишават правата си, ген. Миланов заяви: "Аналогично може да се каже, че полицията си превишава правомощията. Въпросът е къде е границата. Надвишаването на правомощията на някои служители е в сферата на изключенията", посочи той.
Правомощията се дават на служителите на НСО, за да решат на място конкретна ситуация, която е свързана със заплаха за лицето, което се охранява. След като предприемат тези действия, разпоредбите на закона ги задължават светкавично да търсят връзка с полицията, респективно да информират прокуратурата.
Представете си, че някой нападне с оръжие охраняваното лице, тогава служителите го задържат, слагат му белезници и викат полицията. Какво необичайно има? Припомням ви случая с Ахмед Доган - има нападател, той е съборен на земята и задържан (тук не коментирам побоя, а само действията на служителите на НСО). Е, какво извънредно има в тези действия?
"Когато минава кордон гражданите са длъжни да отбият и да дадат предимство. След като гражданите не са си изпълнили законовите задължения, защо после търсят закона", попита Румен Миланов. Той отрече и твърденията, че НСО е преторианска армия в държавата, която пази политиците от народната любов. "Дейността на службата вече се постави на масата, чрез закона и по този начин се внесе прозрачност в дейността й".