С вчерашното си гласуване относно референдума за изборното законодателство НС бламира държавния глава, смята историкът Божидар Димитров. Той отбеляза, че вчера в пленарна зала бяха отхвърлени въпросите, по които имаше консенсус, а се прие въпросът за задължителния вот, по който всички партии имаха резерви.
Всички парламентарни партии досега говореха, че е хубаво да има мажоритарен избор - всички, до един. Отделно, всички говорят от ползата от задължителното гласуване; много рядко се чуват гласове против. А за електронното гласуване всички имат някакви резерви и са прави, защото хакерите са нещо велико, коментира в ефира на ТВ7 проф. Димитров, който през 2009 година бе мажоритарен кандидат в Бургас. И победих не някой друг, а Волен Сидеров и то с много - с 30 000 гласа, припомни професорът.
А освен това, при нашите условия, при наличието на милион и половина продаваеми гласове, ясно е, че циганските барони и турските шефове по места ще гласуват ще гласуват от един компютър, ще съберат личните карти на избирателите си и ще гласуват с тях, коментира още той.
Що се отнася до "историческия компромис" той поясни, че това идва от италианската лексика. Италианците измислили Komphromis Storia през 80-те години. Но там наистина беше исторически компромис - леви и десни бяха се разбрали за нещо много по-важно от съдебната реформа - да управляват заедно.
Това не се случи, но остана в лексиката, каза историкът.
При нас, посочи той - разбраха се за една съдебна реформа, която на никой не е ясна.