До края на септември трябва да се направи пълен анализ на състоянието на Българската народна банка да се предложат конкретни мерки, а ако е необходимо и институционални промени, каза пред Фокус Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси в НС.
Вторият важен срок е краят на годината, когато трябва да е избрана и фирмата, която ще извърши оценка на активите и подготовка за тази оценка на активите на банките. „Още един срок, който касае банковия сектор, е до средата на 2016 година, когато трябва оценката за активите да завърши със стрес-тестове и публикуване на резултатите”, добави Стоянова.
Относно акцентите в програмата на новия гуверньор на БНБ Димитър Радев, Менда Стоянова каза, че той е представил конкретни срокове за това как ще се предлагат и промени в банково законодателство, като се започне от Закона за преструктурирането на банки, който вече е в парламента, и се премине през други закони. „С Радев сме говорили, че определено и самият устройствен закон на БНБ също трябва да претърпи определени промени”, каза още тя. По думите й, промените трябва да гарантират, че абсолютната независимост и самостоятелност на подуправителите няма да бъде такава в бъдещ план, а ще има възможност Управителният съвет на БНБ да осъществява определен надзор над тяхната дейност - да изисква отчети от тях, да изслушва доклади, да прави анализи върху тяхната дейност. Това досега не е правено, защото не е било предвидено в закона. „Това не е било предвидено в закона, но управителят на БНБ и досега има инструментариум и то законов инструментариум, както и съответните органи, с които е можел да осъществи един такъв контрол”, коментира тя
Според Стоянова друг е въпросът, че изобщо такъв контрол не е осъществяван. „Надявам се, че БНБ ще възстанови автентичния си образ, защото това е най-консервативната организация”, добави председателят на Комисията по бюджет и финанси в НС. По думите й, БНБ трябва да бъде един стожер на стабилността във финансовата сфера.