"Бихме желали да изразим подкрепата си към всекиго, който активно участва или съдейства за организирането на тазгодишния София Прайд на 27 юни. Отстояването на принципа за еднакво отношение към лесбийки, гейове, бисексуални, трансполови и интерсексуални (ЛГБТИ) хора е важна черта на всяко толерантно и самоуважаващо се общество." Това се казва в Декларация в подкрепа на София Прайд 2015, подписана от 18 посланици в София и разпространена в петък.
Имената включват 16 дипломати от Европа плюс посланичките на САЩ и Южна Африка.
В текста се казва още: "София Прайд е възможност да защитим човешките права и толерантността, да приветстваме различието и да осъдим хомофобията. Уличното шествие на София Прайд съдейства за по-голямата видимост на българските ЛГБТИ хора и изпраща важно послание до хилядите гейове и лесбийки в цялата страна, че не са сами. С настоящата декларация ние подчертаваме, че всяко демократично общество трябва да се застъпва за непредубедено отношение към ЛГБТИ хората.
Това е осмият пореден София Прайд и той се фокусира тематично върху противодействие на дискриминацията и подкрепа за застъпване на темата за ЛГБТИ в образователната система. При провеждането на Прайд събития по целия свят хомосексуалните и хетеросексуалните хора заедно въплъщават принципа, че всички граждани трябва да имат едни и същи права: да живеят, да обичат и да работят без страх от дискриминация.
Никой не бива да бъде обект на различно отношение въз основа на сексуалната му ориентация или идентичност. Ние все още не сме постигнали тази цел –дискриминацията продължава да съществува навсякъде, включително и в България.
Образованието по темата за ЛГБТИ хората ще помогне за изграждането у бъдещите поколения на разбиране по тази тема и за предотвратяване на дискриминацията. Ние насърчаваме българите да се присъединят към Прайд шествието, да прегърнат ЛГБТИ хората като равноправни граждани без предразсъдъци или дискриминация и да защитят техните права. Желаем на всички спокойно и щастливо празненство."
Подписали декларацията:
Н.Пр. Г-н Роланд Хаузер, Посланик на Австрия
Н.Пр. Г-жа Аник Ван Калстър, Посланик на Белгия
Н.Пр. Г-жа Ема Хопкинс, Посланик на Великобритания
Н.Пр. Г-н Детлеф Лингеман, Посланик на Федерална република Германия
Н.Пр. Г-н Кристиан Кьонингсфелдт, Посланик на Дания
Н.Пр. Г-н Джон Бигар, Посланик на Ирландия
Н.Пр. Г-н Хосе Луис Тапиа Висенте, Посланик на Испания
Н.Пр. Г-н Марко Контичели, Посланик на Италия
Н.Пр. Г-н Ставрос Августидис, Посланик на Кипър
Н.Пр. Г-н Жан Фалц, Посланик на Люксембург
Н.Пр. Г-н Том ван Оoрсхот, Посланик на Нидерландия
Н.Пр. Г-жа Гюру Катарина Викьор, Посланик на Норвегия
Н.Пр. Г-жа Марси Рийс, Посланик на Съединените американски щати
Н.Пр. Г-н Харри Салми, Посланик на Финландия
Н.Пр. Г-н Ксавие Лапер дьо Кабан, Посланик на Франция
Н.Пр. Г-жа Лйерка Алайбег, Посланик на Хърватия
Н.Пр. Г-жа Хелена Пилсас Алин, Посланик на Швеция
Н.Пр. Г-жа Ванеса Калвър Посланик на Южна Африка.