Борисов: Основно предизвикателство е финансовата стабилност и създаването на работни места

share

„Българското правителство води икономическа политика, насочена към конкретни мерки и действия за подобряване на макроикономичекото развитие на страната". Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на провеждащия се в Цюрих бизнес форум, съобщи пресслужбата на МС.

"Световната финансова и икономическа криза чувствително засегна реалната икономика и инвестициите в нея, което съвсем естествено доведе до намаляване на производството и заетостта. Затова основното предизвикателство е да се осигури финансова и икономическа стабилност и да се създадат работни места", посочи министър-председателят, цитиран в съобщението.

По думите му, България е съумяла да запази финансова стабилност и ниски данъци по време на икономическата криза, а в момента има стабилна и предсказуема политическа среда. "Със своето стратегическо географско положение, България осигурява достъп до пазарите на страните от Европа, ОНД, Северна Африка и Близкия изток. Развиваме модерна транспортна и логистична инфраструктура, които, съчетани с достъпа ни до морски транспорт и транспорт по р. Дунав, ни превръщат в основен водещ транспортен и транзитен център в Югоизточна Европа", посочи премиерът.

Сред предимствата на страната ни Борисов посочи и успешното усвояване на средствата от европейските фондове, както и стимулите за подкрепа и насърчаване на инвестициите. "Ние отдаваме приоритетно значение на сътрудничеството с Конфедерация Швейцария. Традиционно добрите и активно развиващи се през годините търговско-икономически отношения са сериозна база за задълбочаване на двустранното сътрудничество. С над 1,200 млрд. евро инвестиции в България за последните близо 10 години и с присъствие на над 100 фирми у нас, Швейцария е стабилен, надежден и устойчив партньор за българския бизнес, но считам, че има все още неизползван потенциал - както в двустранната търговия, така и в междуфирменото коопериране", допълнил министър-председателят.

Той посочил като доказателство за активизиране на двустранните отношения възстановяването на директните полети до София, участието на български фирми в престижното изложение SWISSTECH в Базел, увеличението с над 41 на сто на швейцарските туристи, посетили страната ни през последната година. Акцент премиерът Борисов поставил върху стартиралия в края на 2014 г. проект за дуална система на професионалното образование - успешен модел на Швейцария срещу младежката безработица, иницииран съвместно с швейцарските институции и финансиран с 3,5 млн. шв. франка за петгодишен период.

"Неговата цел е да направим сериозна реформа на професионалното образование, за да дадем професия на младите хора и да им осигурим перспектива за развитие в България", отбелязал министър-председателят. При посещението си премиерът Борисов се е срещнал и с президента на кантон Цюрих Ернст Щокер и с министъра по инфраструктурата Маркус Кеги. Основен акцент в разговора е бил развитието на двустранните икономически отношения.

Премиерът посочи, че България е съумяла да запази финансова стабилност и ниски данъци по време на икономическата криза, а в момента имала и стабилна политическа среда. "Развиваме модерна транспортна и логистична инфраструктура, които, съчетани с достъпа ни до морски транспорт и транспорт по р. Дунав, ни превръщат в основен водещ транспортен и транзитен център в Югоизточна Европа", добави Борисов.

Сред предимствата на страната ни премиерът посочи и успешното усвояване на средствата от европейските фондове, както и стимулите за подкрепа и насърчаване на инвестициите.

Водещи новини

Още новини