Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване

Булфото
share

Парламентът прие на второ четене текстове от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, свързани с основния пакет от здравни дейности, които са гарантирани от бюджета на НЗОК. С текстове, които предстои да бъдат гласувани в утрешното заседание, се предвижда пакетът да бъде разделен на основен и допълнителен.

От групите на ДПС и на "БСП - Лява България" се обявиха против промените. Тунчер Кърджалиев от ДПС заяви, че все още не е ясно какъв ще е обхватът на двата пакета. По думите му след промените сигурно лечение ще има само за пациенти, които отговарят на критериите за основния пакет. Според Кърджалиев идеята за разделяне на два пакета ще направи българското здравеопазване по-недостъпно и по-скъпо. Виждаме корупционен заряд и лобистки текстове, каза той.

Хасан Адемов от ДПС заяви, че промяната може да се превърне в "пирон в ковчега на здравното осигуряване". За да може да функционира нормално която и да е осигурителна система, първо трябва да има доверие към нея, и да има солидарност, каза той. А с предлагания от правителството модел, според Адемов, се разбива принципът на солидарност. Емил Райнов от "БСП лява България" заяви, че с промените управляващите продължават да разделят гражданите. Според него в законопроекта не е разписано конкретно какво ще има в основния и в допълнителния пакет. Законопроектът не беше подкрепен с финансов анализ за това кой, докъде, какво ще плаща, заяви депутатът.

Министърът на здравеопазването Петър Москов обясни, че описанието на съдържанието на пакетите се урежда с наредба. По думите му целта на допълнителния пакет е "изсветляване" на парите, които сега пациентите дават "под масата". Семир Абу Мелих от ГЕРБ каза, че промените ще доведат до първи стъпки в посока демонополизация на НЗОК. Според него много от пациентите, които са плащали милиони лева допълнително, вместо да ги дават "под масата", ще отидат и ще си направят застраховки. Нещата ще си дойдат на мястото, само темата не трябва да се политизира, заяви депутатът. Този, който има инфаркт, веднага ще влезе в болница, а този, който се събуди с пъпка на лявата буза, ще трябва да изчака малко, не е животозастрашаващо, коментира Семир Абу Мелих.

Водещи новини

Още новини