Какви мерки да се вземат, за да се намалят жертвите на пътя, при катастрофи след употреба на алкохол. Това коментираха депутати в сутрешния блок на БТВ.
Колкото и да вдигаме санкцията за престъпление на пътя това не е превенция, защото законът се нарушава дори повече. Достигнали сме до критична ескалация на наказанията, но това не води до намаляване на произшествията. Това обясни депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Според него трябва да се дава личен пример на подрастващите.
"На второ място е училището. Трябва да се показва на учениците вредата от "пия и карам". След което е прилагането на закона, който е достатъчно строг. Полицията у нас просто не е на мястото си", категоричен е той.
Трябва да бъдат завишени критериите и санкциите за употреба на алкохол от водачите. Не трябва да има толеранс за употребата на алкохол. На това трябва да се гледа като престъпление. Това каза Георги Свиленски от БСП.
Останах с впечатление, че за оцелялото момче е нормално да пият и да карат. Не бива да се допуска употребата на алкохол. Ако това се случи трябва шофьорската книжка да се отнема и да се полага обществено полезен труд в спешен център, заяви Нели Петрова от ГЕРБ.
Не видях съчувствие у него, посочи тя. "Прекалено много условни присъди за шофьори има, посочи Петрова. Тя обяви, че всеки месец има поне по една жестока тежка катастрофа, завършила фатално".
Според Караджов е неправилно да се тълкува, че шофирането след употреба на алкохол, при което е настъпил фатален край, не бива да се смята за умишлено убийство. Защото няма умисъл. Ако това се приеме правосъдието би се обърнало с хастара нагоре. Това е грешен път, който ни води на никъде. Полицията трябва да прилага закона с нулева толерантност.
Свиленски бе категоричен, че контролът е занижен, защото хората се познават. Това трябва да се промени, ако трябва полицаите да се сменят.
Депутатът от ГЕРБ призова хората да сигнализират за нередности на пътя.