"Националният идеал на България може да бъде постигнат чрез мястото ни в ЕС и НАТО", каза пред журналисти президентът (1997-2002) Петър Стоянов, който днес участва в тържеството по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия в мемориалния комплекс "Военна гробница - 1916 г." край тутраканското село Шуменци.
"Аз мисля, че с членството ни в ЕС и НАТО постигнахме точно това - да приемем, че и най-лошият мир е по-добър от най-победоносната война", заяви Стоянов.
Той направи историческа справка за Тутраканската епопея, с която се свързва мемориалният комплекс "Военна гробница - 1916 г.", където са погребани над 8000 войници от различни националности, участвали в битката за Тутракан. Това е операция на българската срещу румънската армия през Първата световна война, завършила с победа на българските воини. "След Тутраканската епопея Тутракан прави още един подвиг - погребва заедно всичките 8000 загинали, които са и българи, и румънци, и германци, и това е стъпката към онова, което се нарича помирение и което е в темелите на днешния ЕС", отбеляза Петър Стоянов.
Запитан за идеите за модернизация на българската армия, Стоянов отговори, че "българската армия е напълно в състояние да се модернизира и България е напълно в състояние да поддържа една боеспособна армия по стандартите на НАТО". Той отклони журналистическите въпроси, свързани с актуални вътрешнополитически проблеми. "Всеки друг божи ден коментираме българските си скандали - нека да имаме един ден, поне Гергьовден, когато да сведем глави пред знамената за хората, които са дали живота си за България и да си спомним с оптимизъм за това, което ни очаква занапред", заяви Петър Стоянов и пожела да работим повече, да бъдем по-солидарни, да имаме по-силна вяра, предаде БТА.
Мемориалният комплекс "Военна гробница - 1916 г." край Шуменци е най-голямото военно гробище на територията на страната. Денят на храбростта бе отбелязан днес и в мемориала-военно гробище на загиналите през Първата световна война в Силистра.