Националният съвет на БСП прие промени в устава на партията (видео)

share

На днешното заседание на Националния съвет на БСП бяха приети предложените промени в устава на партията, съобщиха от пресцентъра на социалистите. Те са логично продължение на мерките за организационно и политическо укрепване, които пленумът прие на свое заседание в началото на тази година. Тези промени предстои да бъдат гласувани от Конгреса.

Промени има в създаване на по-ясни правила за функционирането на органите на партията: подчертава се задължителният характер на решенията на висшестоящите органи, въвеждат се срокове за редица производства (по обжалване на решения, за произнасяне и др.). Така начинът на функциониране на партията става по-разбираем и предвидим и за членовете, и за хората отвън.

Въвеждат се редица мерки за организационно укрепване на партията: преди всичко това са разпоредбите за ясно разпределяне на отговорностите за действията на членовете на партията. Предвижда се при слаби изборни резултати, системно нефункциониране или при неизпълнение на решенията на Националния съвет, последният да има право да прекратява предсрочно мандата на органите, които допускат тези нарушения.

В този случай Националният съвет определя организационен съвет, който в 6-месечен срок следва да подготви и проведе изборите за ново ръководство на съответния орган. Създаден е механизъм, според който при предсрочно прекратяване на мандата на едно лице поради неизпълнение на задълженията му, то не може да бъде преизбирано преди изтичането на един пълен мандат.

Чрез тази промяна се цели да се направи възможно по-ефективното оздравяване на организациите и органите на партията, когато те не функционират съгласно правилата на Устава. Предвиждате се и редица други мерки за организационно укрепване на партията и подмладяването на състава на органите й.

В отговор на въпрос за поправката, добила популярност като "Антистанишев", Михаил Миков отбеляза, че не е прието неговото предложение председателят на Националния съвет да се ползва от специален статут и за него това изискване да не се отнася. В крайна сметка решението е, че тази норма ще важи за всички - общински, областни председатели и председателите на контролните комисии, включително и за председателя на Националния съвет. Предложих лично това да отпадне, заради спекулациите в медиите, че това е персонална поправка, мотивира се лидерът на БСП.

Предвиждат се и редица други мерки за организационно укрепване на партията и подмладяването на състава на органите й. Създава се и единна уредба за наградите и отличията, които дава партията за различни заслуги.

Водещи новини

Още новини