Референдумът може да отвори проблеми пред българското общество.
Това каза социологът Юрий Асланов в интервю за БНР. Според него е по-добре референдумът да бъде съчетан с национални, а не с местни избори, защото на тях имат право да участват повече хора. "Първият проблем е, че на местни избори не всички български граждани имат право да гласуват. Ще се приеме нещо, ако се приеме, с участието на една част от българските граждани. Като имаме предвид, че не всички ще бъдат положително настроени към зададените въпроси, едно малцинство ще наложи волята си над мнозинството, евентуално. Възниква и въпросът за двойния аршин, защото на първия референдум – за АЕЦ "Белене" – имаше същият проблем – участващите в него изразиха положително отношение, но бяха малко. Сега, със сигурност, също ще бъдат едно малцинство, дори резултатът да бъде положителен. Вторият проблем е по съществото на нещата, защото практиката на задължителното гласуване вече е много оскъдна", допълни той.
В Европа само в Гърция и в Белгия вотът е задължителен, подчерта Асланов. И двете държави обаче не се славят с висока избирателна активност. Според Асланов задължителното гласуване няма да пребори купения вот. "Най-вероятно просто пазарът на покупко-продажбата ще мине на по-високо ниво, ще се оскъпи, но няма да изчезне, защото това не е лекарството. Купеният вот съществува, защото много хора няма доверие в избирателната система и въобще в политическата система. Тук не говорим само за цигани. Тежестта на ДПС ще порасне при задължителен вот, защото парламентарното ѝ присъствие е осигурено при всички случаи", коментира социологът.
Той даде и примери за европейски държави, в които са били показани уязвимостите към манипулация на системите за електронното гласуване. България не е имунизирана от "хакерството" и затова не бива да се правят прибързани избори, каза той. Асланов изтъкна, че е привърженик на мажоритарния вот. Великобритания и Франция са двете страни в ЕС, в които има чиста мажоритарна система, а не елемент, допълни той.