Парите, необходими само за погасяване на стари задължения за 2015-а и 2016 година са в порядъка на 12 млрд. лв. Темата цифри не би трябвало да ни разделя, но интерпретацията и манипулацията с тях объркват, каза в сутрешния блок на БНТ депутатът от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова по повод вземането на 16 млрд. лв. нов външен дълг, обсъждането на който продължава днес в парламента.
Всеки от политиците използва този случай да си консолидира електората си както може – БСП и "Атака" с открити лъжи, добави тя. По думите й коалиционните партньори на ГЕРБ също използват темата за консолидиране на избирателите си.
Тя заяви, че за външния дълг е било обяснено на АБВ и Патриотичния фронт на в бюджетната комисия, а сега те се държат като разсърдени деца. Въпросът е защо заемат тази позиция – защото идват местни избори, коментира Стоянова. Тя заяви, че не може да си обясни думите на лидера на АБВ Георги Първанов, че няма да подкрепят вземането на новия дълг. Първанов явно върви към БСП, посочи Стоянова.
Искам от тези, които подкрепят кабинета, да бъдат отговорни, подчерта тя.
Политиките на правителството са договорени при подписване на коалиционното споразумение, а за изпълнението им са необходими пари. Дългът е следствие на актуализацията на бюджета. Дългът е инструмент за финансиране. А същите тези партии, които не подкрепят дълга, са радетели на по-високи пенсии, реиндустриализация и редица други мерки, които изискват пари, заяви шефката на бюджетната комисия.
Тази година имаме 9,6 млрд. погашения. Отделно имаме близо 2,5 млрд. лв. заложен бюджетен дефицит. Ако не се изтегли този дълг, това означава нещо много страшно – България трябва да спре плащанията си към кредиторите. Дори не искам и да си го помислям това. Това би означавало мораториум върху плащането на дълг, заяви Менда Стоянова.
Тя обясни къде ще отидат 16-те млрд. лв. 8 млрд. лв. от тях ще отидат за погасяване на стари задължения. 4 млрд. лв. са необходими като източник за финансиране на повечето разходи, които правим - за пенсии, за здраве, за социални плащания, за коледни и великденски добавки, за БДЖ и за НКЖИ. Тези неща много пъти са дискутирани, но във финансите като се тегли чертата, парите трябва да дойдат от някъде. А пари няма, подчерта Стоянова.