И тази пенсионна реформа залага на увеличаване на социалните осигуровки и на възрастта за пенсиониране, пише "Сега".
Възродена е и идеята да отпаднат трите най-добри години преди 1997 г. от формулата за изчисление на пенсиите. Това става ясно от проект с мерки за установяване на справедлива, устойчива и адекватна пенсионна система, по които вчера започнаха преговори на синдикати, работодатели и политици. По тях трябва да се постигне съгласие до края на март. Калфин откри преговорите с желанието да предложи максимално смекчени и плавни мерки, така че да се гарантира, че никой след време няма да има полза да тръгне да ги променя.
В следващите 12 години социалните осигуровки трябва да се увеличат общо с 4.5 процентни пункта. Догодина трябва да се започне с 0.5 п.п. върху вноската за фонд "Пенсии", която да се редува през година с 0.2 п.п. върху вноската за безработица. Крайната цел е на 1 януари 2027 г. пенсионната осигуровка да е 21.3% при 17.8% сега, а за фонд "Безработица" да се увеличи от 1 на 2% през 2025 г. Тази мярка се очаква да донесе 1.1 млрд. лв. допълнителни приходи на НОИ и според Калфин ще позволи намаляване на дефицита и по-голяма финансова стабилност на системата.
Ръстът според вицепремиера е незначителен за работодателите и за служителите, защото според изчисленията му, ако човек се осигурява на 1000 лв., увеличението от половин процент на вноската за пенсия ще струва на шефа 3 лв. месечно, а за служителя - 2 лв.