Румен Петков: ГЕРБ показаха партизански подход за пенсионните фондове

Булфото
share

От АБВ настояват още в първите дни на януари да се проведе дебат с участието на представителите на трите власти по въпросите на съдебната реформа.

Това беше обявено на пресконференция в централата на партията. Зам.-председателят на АБВ Румен Петков каза, че актуализираният вариант на Стратегията за съдебна реформа е публикуван само на интернет-страницата на Министерството на правосъдието. По думите му имало идея документът да бъде обсъден от парламентарните комисии след 12 януари и да бъде приета от Народното събрание на 18 януари. Според Румен Петков такъв стратегически документ не бива да "бъде отупан" в парламента за три дни. Според АБВ е необходима широка институционална, обществена и политическа дискусия по проблемите на съдебната система. Иначе, според Петков, у гражданите оставало усещането, че ключови промени се правят или по конюнктурни съображения, или в навечерието на доклади от Брюксел. Разбирането на АБВ е, че реформа се прави за гражданите, а не по конюнктурни съображения, посочи Петков.

По думите на Румен Петков вариантът, който се предлага в момента, е изпълнен с неясни текстове и събужда повече въпроси, отколкото да дава отговори. Според Петков в документа е заложена идеята ВСС да заседава на сесии, вместо постоянно, и да бъде подпомаган от специални комисии. Друга идея била да се затвърди парламентарната квота във ВСС. Според Петков изборът на ВСС трябва да става от професионалните квоти. Той заяви, че в проекта на стратегията отсъства търсене на решение за подобряване на кадровата политика, липсвали и конкретни ангажименти за атестирането. Няма и дума за развитието и организацията на работата на Националната следствена служба, каза Петков. По думите му липсвала и оценка на сегашното състояние на съдебната система. Според Петков, ако стратегията бъде приета набързо, без дебат и анализ, това ще бъде много тежка грешка с тежки последствия в съдебната система. От АБВ настояват още стратегията да бъде придружена от план за изпълнение, финансова обосновка и ясно мотивирани очаквания.

Попитан за отношенията в управляващата коалиция и стила на управлението Петков заяви, че "внушението за усещането за самодостатъчност е много лош знак". "Всеки български гражданин би трябвало от гласуването, свързано с пенсионните фондове, да си е направил изводите. Ако ГЕРБ цели да убеди обществото, че в лицето на ДПС има верен съюзник и съратник точно, когато му трябва, мисля, че постигнаха много сериозен успех", коментира Петков. Той отбеляза, че пред АБВ не стои въпросът за оттегляне на подкрепата от кабинета. "Ние сме взели решение за участие в правителството на принципна основа, със съзнанието, че то крие много рискове и опасности, крие за нас възможността за сериозни политически щети, но сме го направили със съзнанието, че това е полезно за България", каза той.

"На този етап диалогът е спомен от дните на формиране на правителството", отбеляза Румен Петков и допълни, че не може да се внасят ключови текстове без да са обсъдени във формата, който е излъчил кабинета. "Това са партизански подходи, които не са добри", коментира той. Според него една част от ръководството на ГЕРБ разбирала, че "така не бива и че така от един момент нататък няма да може".

Водещи новини

Още новини